Головна
Місце
зберігання
примірників

Бази даних


Систематична картотека статей- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
 Знайдено у інших БД:Книги (2)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>A=Чанишева, Галія@<.>
Загальна кількість знайдених документів : 6
Показані документи с 1 за 6
1.


   
    Ювілей члена-кореспондента НАПрН України Галії Інсафівни Чанишевої [Текст] // Право України. - 2014. - № 10. - С. 265-266
Рубрики: Юристи--Персоналії--Україна


Дод.точки доступу:
Чанишева, Галія Інсафівна \о ней\

Знайти схожі

2.


    Чанишева, Галія.
    Поняття, предмет і джерела колективного трудового права [Текст] / Галія Чанишева // Підприємництво, господарство і право. - 2017. - № 2. - С. 95-99. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Трудове право--Колективні правовідносини
Кл.слова (ненормовані):
галузь -- система права
Анотація: У статті визначаються поняття і предмет колективного трудового права. Надається характеристика системи джерел колективного трудового права. Вносяться пропозиції щодо удосконалення правової регламентації колективних трудових відносин в актах чинного трудового законодавства, проекті Трудового кодексу України.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

3.


    Чанишева, Галія.
    Відповідальність роботодавця за трудовим законодавством [Текст] / Галія Чанишева // Публічне право. - 2016. - № 2. - С. 225-232. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Трудове право--Законодавство


Знайти схожі

4.


    Чанишева, Галія.
    Генеральна угода: поняття, ознаки та правова природа [Текст] / Галія Чанишева // Підприємництво, господарство і право. - 2019. - № 9. - С. 77-82. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Трудові відносини--Нормативно-правове регулювання--Україна
   Трудове право--Джерела права

Кл.слова (ненормовані):
колективні угоди -- поняття -- ознаки -- правова природа
Анотація: У статті визначаються поняття, ознаки та правова природа генеральної угоди як основного правового акта соціального діалогу у сфері праці. Генеральна угода визначається як договірний правовий акт у формі письмової угоди, що визначає основні принципи формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулює трудові, соціальні, економічні відносини і укладається між сторонами соціального діалогу на національному рівні в межах їх компетенції. На підставі аналізу актів чинного законодавства України виокремлено основні ознаки генеральної угоди як джерела трудового права.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

5.


    Чанишева, Галія.
    Соціальна політика: поняття, цілі та правове забезпечення [Текст] / Галія Чанишева // Підприємництво, господарство і право. - 2020. - № 11. - С. 80-84. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Соціальна політика--Правове забезпечення--Україна
Кл.слова (ненормовані):
міжнародно-правові акти -- законодавство України
Анотація: У статті визначено поняття та цілі соціальної політики на підставі аналізу міжнародно-правових актів, актів чинного законодавства України, спеціальної літератури. Соціальна політика розглядається як система заходів, спрямованих на здійснення соціальної функції держави, забезпечення соціальних, культурних прав та інтересів людини, її соціальної безпеки, добробуту, соціального розвитку та підвищення рівня життя населення.


Знайти схожі

6.


    Чанишева, Галія.
    Колективні трудові права за Європейською соціальною хартією (переглянутою) і законодавство України [Текст] / Галія Чанишева // Підприємництво, господарство і право. - 2021. - № 5. - С. 69-73. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Трудове законодавство--Міжнародні стандарти--Запровадження--Україна
Кл.слова (ненормовані):
система трудових прав
Анотація: Аналізується відповідність актів національного трудового законодавства, проєкту Трудового кодексу України закріпленим Європейською соціальною хартією (переглянутою) стандартам таких колективних трудових прав, як право на створення організацій, право на право на укладання колективних договорів, право працівників і роботодавців на колективні дії у разі конфліктів інтересів, включаючи право на страйк, право на інформацію та консультації, право брати участь у визначенні та поліпшенні умов праці та виробничого середовища, право представників працівників на захист на підприємстві та умови, які мають створюватися для них, право на інформацію та консультації під час незаконного звільнення. Сформульовано пропозиції про внесення змін і доповнень до Конституції України, Кодексу законів про працю України, проєкту Трудового кодексу України з метою їх адаптації до стандартів Європейської соціальної хартії (переглянутої) в частині юридичного забезпечення колективних трудових прав. Запропоновано передбачити в Конституції України право роботодавців на об’єднання в організації роботодавців, право на ведення колективних переговорів з укладення колективних угод і договорів.


Знайти схожі