Радіобіологічні та радіоекологічні дослідження Чорнобильської катастрофи вченими НАН України [Текст] / Д. М. Гродзинський [и др.] // Вісник Національної академії наук України. - 2012. - № 6. - С. 30-40. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Радіоактивне забруднення--Радіаційна безпека--Чорнобильська катастрофа--Україна
   Екологія України--Чорнобильська катастрофа--Дослідження наслідків

Кл.слова (ненормовані):
радіоактивне забрудення екосистем -- хронічне опромінення -- радіобіологічний ефект -- зона відчуження -- протирадіаційний захист -- пострадіаційне відновлення
Анотація: За 26 років, що минули з дня аварії на Чорнобильській АЕС, учені НАН України провели численні всебічні дослідження біологічних наслідків радіонуклідного забруднення екосистем, зокрема впливу на біоту хронічного опромінення іонізувальною радіацією, зумовленого радіоактивним розпадом продуктів поділу урану. Встановлено радіобіологічні ефекти на різних рівнях організації біологічних систем від молекулярного й субклітинного до популяційого. Розкриття закономірностей розвитку радіаційних ушкоджень біосистем та процесів їх післярадіаційного відновлення зумовило розроблення широкого кола практичних заходів, що сприяють пом'якшенню негативних для людини і біоти в цілому наслідків хронічного опромінення і окреслюють можливості використання нових технологій природокористування на забруднених радіонуклідами територіях.


Дод.точки доступу:
Гродзинський, Д. М.; Дембновецький, О. Ф.; Левчук, О. М.; Пацюк, Ф. Н.