Смаль, В.
    Глобалізація: головні фактори та наслідки розвитку [Текст] / В. Смаль, І. Смаль // Географія та основи економіки в школі. - 2005. - № 2. - С. 37-42.
Рубрики: Економіка--Світова--Глобалізація
Кл.слова (ненормовані):
Глобалізація -- ТНК (транснаціональна корпорація) -- фінансовий ринок -- міжнародний поділ праці -- інноваційні технології -- споживчий ринок
Анотація: Глобалізація - новий етап світового розвитку, якому притаманне різке прискорення темпів інтернаціоналізації всіх сфер суспільного життя. В статті розглядається глобалізація з економічної точки зору


Дод.точки доступу:
Смаль, І.
Є примірники у відділах:
(12.05.2005р. (1 прим.) - Б.ц.)




    Дочинець , Наталя .
    Роль державних регіональних органів у справах захисту прав споживачів у розвитку вітчизняного консюмеризму [Текст] / Н. Дочинець // Регіональна економіка. - 2005. - № 4. - С. 167-172. - Бібліогр.:8 назв.
Рубрики: Споживачі--Захист прав
   Якість продукції--Економіка України

Кл.слова (ненормовані):
Держспоживстандарт -- Споживчий ринок -- Товар
Анотація: Розглядаються заходи, що здійснює Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики разом з регіональними органами у справах захисту прав споживачів з метою забезпечення ефективного захисту прав та інтересів споживачів, сприяння розвитку вітчизняного консюмеризму.





    Захарченко, Є.
    Вплив соціально-економічних умов життя на сім'ю як соціальний інститут [Текст] / Є. Захарченко, К. Захарченко, Е. Підлубна // Економіка України. - 2006. - № 9. - С. 26-33
Рубрики: Соціальний інститут--СІМ'Я
Кл.слова (ненормовані):
СІМЕЙНИЙ ДОХОД -- СПОЖИВЧИЙ РИНОК -- СТАВЛЕННЯ ДО ДІТЕЙ -- РОЗЛУЧЕННЯ
Анотація: Практично всі компоненти стратегії забезпечення оптимальної життєдіяльності громадян, проголошеної Кабінетом Міністрів України, сходяться у сім'ї як в основному осередку суспільства і залежать від принципів взаємовідносин сім'ї та держави. Автори статті звертаються до проблеми впливу соціально-економічних умов життя на сім'ю як соціальний інститут.


Дод.точки доступу:
Захарченко, К.; Підлубна, Е.
Є примірники у відділах:
(27.09.2006р. - Б.ц.) (вільний)




    Зверева, Елена Владимировна.
    Защита потребительского рынка и экологическая безопасность [Текст] / Е. В. Зверева // Держава і право. - 2011. - Вип. 52. - С. 379-384. - Бібліогр. наприкінці робіт
Рубрики: Споживачі--Ринкові відносини--Екологічне право--Україна
Кл.слова (ненормовані):
споживчий ринок -- екологічна безпека -- безпека
Анотація: Аналізується роль забезпечення екологічної безпеки харчових продуктівв захисті споживчого ринку.





   
    Шляхи підвищення конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції та продуктів харчування [Текст] / М. М. Кулаєць [та ін.] // Економіка АПК. - 2012. - № 9. - С. 24-27. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Економіка сільського господарства--Сільськогосподарська продукція-- Конкурентоспроможність
   Агропродовольчий ринок--Світовий--Перспективи для України

Кл.слова (ненормовані):
Продукти харчування -- Споживчий ринок -- Дитяче харчування
Анотація: Висвітлено стан і перспективи формування конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції й продуктів харчування в Україні та світі, поглиблено теоретико-методологічні й практичні засади інноваційного сприяння їх конкурентоспроможності.


Дод.точки доступу:
Кулаєць, М. М.; Бабієнко, М. Ф.; Витвицька, О. Д.; Усаченко, Л. М.




    Скрипник, А. В.
    Інформаційна складова продовольчої безпеки України [Текст] / А. В. Скрипник, Т. Ю. Зінчук // Економіка АПК. - 2012. - № 9. - С. 103-111 : рис. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Продовольчі ресурси--Формування--Україна
   Агропродовольча система України--Продовольча безпека

   Економіка України--Інформаційний розвиток

Кл.слова (ненормовані):
Сировина -- Продовольчий ринок -- Споживчий ринок
Анотація: На прикладі цінових шоків розглянуто взаємозв'язок між інформаційною та продовольчою безпекою, пропонується інший підхід до визначення продовольчої безпеки, що враховує реалії розвитку країни з відкритою економікою.


Дод.точки доступу:
Зінчук, Т. Ю.




    Тарасюк, Володимир.
    Інформаційна асиметрія [Текст] / Володимир Тарасюк // Вісник Пенсійного фонду України. - 2013. - № 11. - С. 33-35 : цв.ил.
Рубрики: Маркетинг--Консьюмеризм
Кл.слова (ненормовані):
споживач -- захист прав споживачів -- споживчий ринок





    Жук, В. М.
    Економічна наука в забезпеченні розвитку агропродовольчої галузі [Текст] / В. М. Жук // Економіка АПК. - 2014. - № 7. - 12-19. : фот.цв. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Аграрна наука--Наукоємність виробництва
   Продовольчі ресурси--Формування--Україна

Кл.слова (ненормовані):
земельна реформа -- споживчий ринок -- Проект Закону України
Анотація: Розглянуто результати наукових досліджень наукових установ (НУ) Відділення аграрної економіки і продовольства НААН за 2013 р., національно-селянський вектор земельної реформи, дії щодо забезпечення зростаючої динаміки виробництва продукції по Програмі-2020.





    Безпарточний, М. Г.
    Використання реінжинірингу при оптимізації бізнес-процесів підприємств оптової торгівлі регіону [Text] / М. Г. Безпарточний // Регіональна економіка. - 2018. - № 2. - С. 80-88. - текст ст. англ. мов. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Економіка підприємста--Менеджмент
   Реінжиніринг--Бізнес-процеси

Кл.слова (ненормовані):
Інформаційне забезпечення -- Моніторинг зворотній -- Споживчий ринок
Анотація: Встановлено, що осноною метою реінжинірингу бізнес-процесів є зниження операційних витрат і збільшення прибутку, ідентифіковано основні напрямки оптимізації: удосконалення техніко-технологічної структури, формування ефективної кадрової політики, покращення торгівельного і логістичного сервісу.





    Сатіна, Г. М.
    Основні проблеми та перспективи розвитку ринку фундука в Україні [Текст] / Г. М. Сатіна, К. В. Мазур // Економіка АПК. - 2019. - № 11. - С. 35-41 : табл. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Споживчий ринок--Фундук--Україна
Кл.слова (ненормовані):
фундук -- споживчий ринок -- кон’юнктура -- товарне виробництво -- розвиток -- проблеми -- перспективи
Анотація: Мета статті - обгрунтувати умови для насичення внутрішнього ринку фундука та розвитку експорту, проаналізувати кон’юнктуру вітчизняного ринку, окреслити проблеми та перспективи влаштування промислового фундукарства, запропонувати низку заходів для конкурентоспроможного розвитку галузі. Встановлено кількісні та якісні параметри виробництва фундука, визначено місткості внутрішнього ринку, надано оцінку ефективності промислових технологій, запропоновано заходи розвитку галузі. Доведено, що закладання в Україні промислових садів фундука площею 5 тис. га дозволить підвищити рівень виробництва цих горіхів до 0,4 кг на одну особу за сучасного рівня споживання усіх горіхоплідних 0,8 кг. Це сприятиме імпортозаміщенню фундука на вітчизняному ринку та розвитку його експорту.


Дод.точки доступу:
Мазур, К. В.




    Голованова, Майя.
    Інтеграція України до європейського ринку органічної замороженої продукції [Текст] / Майя Голованова, Зоя Каменєва, Валерія Хижа // Маркетинг в Українi. - 2019. - № 4. - С. 21-33 : рис., табл. - Бібліогр.: с. 33
Рубрики: Ринок замороженої продукції--Інтеграція--Європейський ринок
   Міжнародна торгівля--Україна--Європейський Союз

Кл.слова (ненормовані):
заморожені овочі -- споживчий ринок -- асортимент продукції -- веганські страви
Анотація: Ринок органічних продуктів харчування є і залишається привабливим сегментом як для виробників, так і для ритейлу. Зрушення, викликані споживачами, надають виробникам і роздрібним торговцям можливість перезавантажити себе і змінити ринкове середовище відповідно до викликів сучасності. Нові органічні продукти повинні відповідати запитам й очікуванням клієнта, приносити йому відповідне задоволення та вигоду. Авторки статті розповідають про інтеграцію України до європейського ринку органічної замороженої продукції і стверджують, що основні тенденції даної галузі сприяють змінам в напрямку більш корисного й стійкого майбутнього серед продуктів харчування.


Дод.точки доступу:
Каменєва, Зоя; Хижа, Валерія
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Войтенко, О. А.
    Зарубіжний досвід регулювання споживчих ринків в умовах соціально-економічної кризи, спричиненої пандемією COVID-19 [Текст] / О. А. Войтенко, Н. М. Попадинець // Регіональна економіка. - 2022. - № 1. - С. 78-86. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Споживчий ринок--Державне регулювання--Пандемія COVID-19
Кл.слова (ненормовані):
державне регулювання -- соціально-економічна криза -- споживчий ринок -- споживчі послуги -- пандемія COVID-19
Анотація: Для виявлення антикризових методів регулювання споживчих ринків проаналізовано заходи, які запровадили країни світу в межах боротьби з наслідками пандемії COVID-19. Опрацьовано сучасні наукові та практичні матеріали, присвячені проблематиці мінімізації впливу пандемії на населення. Виокремлено та охарактеризовано основні методи державного регулювання споживчих ринків. Дослідження міжнародних практик щодо діяльності у сфері споживання та їхнього впливу на зниження негативних наслідків, спричинених пандемією COVID-19, дало можливість визначити один з головних складників антикризового регулювання споживчих ринків - збалансовану систему захисту прав споживачів. Зазначено, що вчасне прийняття низки антикризових нормативно-правових актів, спрямованих на мінімізацію загроз від пандемії, дозволило споживачам відчути підтримку від держави, яка вилилась у грошову компенсацію тим, хто найбільше постраждав і втратив місце праці. Наголошено, що вчасне розроблення експертами із захисту прав споживачів правил і стандартів виробництва та реалізації товарів і надання різних послуг дозволило уникнути більших економічних витрат, а також захистити економічно та соціально вразливі верстви населення.


Дод.точки доступу:
Попадинець, Н. М.