Розумрий, Максим.
    Філософія тут-і-тепер [Текст] / М. Розумрий // Сучасність. - 2005. - № 1. - С. 114-120
Рубрики: Філософія--Соціальна філософія
   Національний характер

Анотація: Піднімаються філософські питання національної самоусвідомленності українського народу. Аналізує причини повільного просування соціальних, політичних, економічних реформ в Україні.





    Темченко, В.
    Особливості співвідношення моралі і права у концепції "чистого права" Г. Кельзена [Текст] / В. Темченко // Право України. - 2005. - № 1. - С. 36-38. - Бібліогр.: 9 назв
Рубрики: Філософія права--Концепція Г. Кельзена
Кл.слова (ненормовані):
Чисте право
Анотація: Концепція Г. Кельзена, що займає провідне місце у сучасній теорії, соціології, філософії та історії права і тому досліджується багатьма науковцями. В даній статті аналізуються позиції С. Алексеєва, К.-К. Жюль, В. Нерсесянца, Р. Циппеліуса та ін.


Дод.точки доступу:
Кельзен, Г. \про нього\




    Рогозинський, В.
    Філософія скрипки [Текст] : сторінки життя ітілійського скрипаля та композитора Ніколо Паганіні / В. Рогозинський // Зарубіжна література в школах України. - 2005. - № 1. - С. 59-66
Рубрики: Композитори італійські


Дод.точки доступу:
Паганіні, Нікколо-італійський скрипаль і композитор \про нього\




    Лук'янець, Валентин.
    Наука в інтер'єрі постмодерну [Текст] / В. Лук'янець // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 3-22.
Рубрики: Філософія науки
Анотація: У соціумі доби Постмодерну найціннішим товаром стає інформація, а колишні економічні та політичні цінності - влада, гроші, обмін, виробництво - відсуваються на другий план. Проблематика, яка заторкує статус наукового знання в соціокультурному інтер'єрі Постмодерну, нині набуває дуже актуального звучання.





    Баранцева, Каріна.
    Трансісторичні підстави буття еліти: соціально-філософський аспект. (Стаття перша) [Текст] / К. Баранцева // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 23-43.
Рубрики: Філософія політики--Еліта
   Суспільство--Влада

Анотація: Автор статті доводить, що багатовимірна амбівалентність феномена еліти є джерелом і підгрунтям невпинного процесу формування ріноманітних - аж до альтернативних - підходів до теоретизації уявлень про еліту, конституювання різних дисциплінарних дискурсів, а також наголошує увагу на неусувному прагненні у класичному історико-філософському просторі до розбудови певного інтегративного "образу" еліти. У найзагальніших рисах цей образ репрезентовано ідеєю про те, що еліта є визначальною силою історичного (в тому числі й політичного) процесу, формотворчим ядром суспільства, рушієм та невпинним творцем семантичного поля культури, резонатором та регулятором усіх суспільних змін.





    Кисляковська, Ірина.
    Проблема універсального судження фольклористики [Текст] / І. Кисляковська // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 44-65.
Рубрики: Філософія культури
Анотація: З усіх наук про культуру фольклористика виділяється строгістю норм емпіризму, що чималою мірою пояснюється засвоєнням теоретичної спадщини А. Лорда. Метою статті є демонстрування шляхів розв'язання проблеми універсального судження наук про культуру на прикладі фольклористики і в рамках методологічного підходу А. Лорда.


Дод.точки доступу:
Лорд, Альберт \про нього\




    Клочков, Владислав.
    Філософія з політичного памфлету (загальні та постмодернові запитання до фемінізму) [Текст] / В. Клочков // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 66-69.
Рубрики: Гендерна політика--Жінка
Анотація: В статті здійснено спробу побіжного огляду феміністичних концепцій. Зокрема, розмежовуються такі поняття як "феміністична філософія", "філософія фемінізму" та "жіноче у філософії".





    Івекович, Рада.
    Постмодерн і жіноче у філософії [Текст] / Р. Івекович // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 70-80.
Рубрики: Філософія фемінізму
Анотація: Розглядаються три теми фемінізму: 1. Критика сім'ї, критика світу праці та відносин між виробництвом товару та відтворенням життя тощо. 2. Питання про суб'єкта тих змін, які прагнуть здійснити, а також його ідентичності. 3. Питання щодо політичної програми та проекту того, які зміни призведуть завойоване чоловіками суспільство у відповідність до інтересів жінок.





    Кохан, Ярослав.
    Зовнішня часова логіка [Текст] / Я. Кохан // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 81-93.
Рубрики: Філософія логіки
Анотація: Автор розвиває концепцію часової логіки, проводить поділ часових логік на зовнішні та внутрішні, який не має аналогів у літературі, і будує зовнішньо-логічну теорію, на засадах класичної логіки.





    Кушаков, Юрій.
    Філософія права І. Канта та сучасність [Текст] / Ю. Кушаков // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 94-122.
Рубрики: Філософи Німеччини--Кант І.
   Філософія права

Анотація: Кантівська філософія права - це насамперед вчення про природне право, про природжені права та свободи людини. Чи не підсумковий висновок цього вчення - це розуміння права як права людини, яке базується на праві, що дозволяє. Положення про право людини було відповіддю видатного філософа на замовлення, запит Історії.


Дод.точки доступу:
Кант, Іммануїл \про нього\




    Москвичов, С.
    Системні дослідження, діяльність, праксеологія [Текст] / С. Москвичов // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 123-129.
Рец. на кн.: Collen A. Systematic change through praxis and inquiry / A Collen. - New Brunsvick; London, 2003. - 304 p.

Рубрики: Системні зміни
   Праксеологія

   Філософія діяльності

Анотація: В рецензованій книзі автор розробляє філософську та психологічну проблематику системних змін. Зосередження ж на питаннях праксеології дає змогу виокремити саме практичний аспект проблеми діяльності, підкреслити при цьому саме гуманістичний підхід до справи. Цінність монографії в тому й полягає, що вона ознайомлює читача не просто із зазначеною проблематикою, а з тим, як цю проблематику розробляють у США.





    Култаєва, М.
    Філософія права як дидактичний конструкт [Текст] / М. Култаєва // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 130-133.
Рец. на кн.: Кузнєцов В. Філософія права. Історія і сучасність : Навч. посібник / В Кузнєцов. - К.: Стилос, 2003. - 382 с.

Рубрики: Філософія права
Анотація: Навчальний посібник призначений сформувати у студентівта аспірантівбачення філософії права як виразно окресленої дисципліни з широким мозаїчно структурованим предметним полем. Разом з тим заслуговує на схвалення чітка селекція матеріалу. Зокрема, автор пропонує розуміння істоичного аспекту філософії права як багатопланового процесу виникнення, обгрунтування, критики, вдосконалення та занепаду різних моделей права, які дещо нагадують теоретичні монади.





    Лях, В.
    Постмодерна філософія у контексті історико-філософської рефлексії [Текст] / В. Лях // Філософська думка. - 2005. - № 1. - С. 134-136.
Рец. на кн.: Ярошовець В.І. Історія філософії: від структуралізму до постмодернізму : Підручник / В.І Ярошовець. - К.: Знання України, 2004. - 214 с.

Рубрики: Історія філософії, 20-21 ст.
Анотація: Підручник покликаний надати читачеві широку панораму найновітніших ідей, що є засадовими при створенні постсучасної філософської парадигми, як її інтерпретують у французькій, італійській та американській філософії постмодернізму. Автор аналізує філософські концепції таких мислителів ХХ - ХХІ сторіч, як Г. Марсель, Т. Адорно, М. Фуко, Ж. Дельоз, Ж. Дерріда, Ф. Джеймісон, У. Еко та інших.





    Грабовський, Сергій..
    Чи перейдена " Київська школа" ? [Текст] / С. Грабовський // Сучасність. - 2005. - № 2. - С. 141-143.
Рец. на кн.: Табачковський В. У пошуках невтраченого часу: (Нариси про творчу спадщину українських філософів-шістдесятників) / В Табачковський. - К.: Парапан, 2002.

Рубрики: Філософія--Історія--України
   Наукові школи--Філософські

   Шістдесятники

Кл.слова (ненормовані):
Неомарксизм
Анотація: У рецензованій праці порушуються питання про діяльність філософських наукових шкіл у 60-80-х роках у Києві. Автор підкреслює, що це були роки росповсюдження неомарксизму.


Дод.точки доступу:
Копнін, Павло \про нього\




    Баранцева, Каріна.
    Трансісторичні підстави буття еліти: соціально-філософський аспект. (Стаття друга) [Текст] / К. Баранцева // Філософська думка. - 2005. - №2. - С. 13-29.
Рубрики: Філософія політики--Еліта--Функції
   Соціальна філософія--Суспільство

Анотація: Автор зазначає, що здійснення елітою функції творення ієрархій як форми структурування суспільства, а також функції підтримування їхнього існування є можливим за умови оперування елементами поля культури. Відповідно здійснення суспільної функції еліти відбувається шляхом підтримування сталості стрижневого компонента культури - культурної традиції.





    Пролеєв, Сергій.
    Кант проти Канта: автономія волі та упокорення владі [Текст] / С. Пролеєв // Філософська думка. - 2005. - №2. - С. 51-66.
Рубрики: Філософи Німеччини--Кант І.
   Філософія модерна

   Мислення--Філософське

Анотація: Автор розглядає дві видатні кантівські інтелектуальні пропозиції. Перша - це фундаментальне кантівське розрізнення аналітичних та синтетичних суджень, яке сам Кант вважав засновком усіх своїх метафізичних досягнень. Друга - концепт автономної волі, який є наріжним каменем кантівського обгрунтування чистого практичного розуму і який визначає загалом весь горизонт кантівського розуміння дійсності людини, тобто світу свободи.


Дод.точки доступу:
Кант, Іммануїл \про нього\




    Лисий, Іван.
    Навколо Сковороди (з філософського життя України початку ХХ сторіччя) [Текст] / І. Лисий // Філософська думка. - 2005. - №2. - С. 67-82.
Рубрики: Філософія України--Історія, 20 ст.
   Філософи України--Сковорода Г.

Анотація: Стаття присвячена питанню деміфологізації постаті Григоря Сковороди. Автор зосередив свою увагу на полеміці, яка точилася навколо відомого філософа в колі російських та українських інтелектуалів на початку ХХ сторіччя.


Дод.точки доступу:
Сковорода, Григорій \про нього\




    Зимовець, Роман.
    Дискусія "Фуко-Габермас": внесок до теорії влади. (Стаття перша) [Текст] / Р. Зимовець // Філософська думка. - 2005. - №2. - С. 104-120.
Рубрики: Суспільство--Влада
   Філософія політики--Влада

Анотація: Стаття присвячена дискусії між французьким філософом Мішелем Фуко та німецьким соціологом Юргеном Габермасом. Дискусія стосувалася різних аспектів теорії суспільства загалом та критики модерну зокрема, проте її головним лейтмотивом, поза сумнівом, був аналіз феномена влади, виявлення її загальної природи та форм функціонування в сучасному суспільстві.


Дод.точки доступу:
Фуко, Мішель \про нього\; Габермас, Юрген \про нього\




    Заздравнов, Анатолій.
    Апологія ісихазму, або витоки нової духовності [Текст] / А. Заздравнов, Л. Климова // Філософська думка. - 2005. - №2. - С. 121-129.
Рубрики: Філософія релігії--Духовність
   Православ'я--Чернецтво--Ісихазм

Кл.слова (ненормовані):
Священнонімотство
Анотація: Автор дає своє розуміння ісихазму ("священнонімотства") як епіфеномена організованого чернецтва. Вважає, що ісихазм у своєму практичному втіленні - завжди комунікація, але комунікація не з іншим, а між взаємно зацікавленими, в ракурсі "глибинного спілкування".


Дод.точки доступу:
Климова, Людмила




    Кисельов, Микола.
    Екологічна свідомість як феномен освітянського процесу [Текст] / М. Кисельов // Філософська думка. - 2005. - №2. - С. 130-149.
Рубрики: Філософія екології
   Філософія освіти--Екологічна свідомість

Анотація: В статті йдеться про екологічну свідомість як про складову сучасного людського світогляду й масової свідомості, яка мотивує та спонукає до екологічно безпечної діяльності.