Гожик, Петро Феодосійович.
    Комплексний моніторинг, оцінка та прогнозування динаміки стану морського середовища та ресурсної бази Азово-Чорноморського басейну в умовах зростаючого антропогенного навантаження та кліматичних змін [Текст] : за матеріалами наукової доповіді на засіданні Президії НАН України 7 липня 2016 року / Петро Феодосійович Гожик // Вісник Національної академії наук України. - 2016. - № 8. - С. 26-38 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Окенологія--Морське середовище--Комплексний моніторинг
   Біологічні ресурси--Морський басейн--Екологічний моніторинг

Кл.слова (ненормовані):
Азово-Чорноморський басейн -- комплексний моніторинг -- морське середовище -- цільова комплексна програма
Анотація: У доповіді підбито підсумки виконання у 2013-2015 рр. цільової комплексної програми фундаментальних досліджень НАН України «Комплексний моніторинг, оцінка та прогнозування динаміки стану морського середовища та ресурсної бази Азово-Чорноморського басейну в умовах зростаючого антропогенного навантаження та кліматичних змін». У рамках цієї програми зроблено значний внесок у пізнання глибинної будови Азовського і Чорного морів, виявлення закономірностей розподілу корисних копалин та удосконалення методів їх прогнозу, пошуку і раціонального освоєння.





    Александров, Борис Георгійович.
    Сучасні уявлення про контурну структуру водного середовища та нові підходи для його моніторингу [Текст] : за матеріалами наукової доповіді на засіданні Президії НАН України 25 жовтня 2017 року / Борис Георгійович Александров // Вісник Національної академії наук України. - 2017. - № 12. - С. 42-49 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Біологічні ресурси--Морський басейн--Екологічний моніторинг
   Океанологія--Дослідження--Правове регулювання--Міжнародне право

Кл.слова (ненормовані):
крайовий ефект -- контурні біотопи -- потамоконтур -- літоконтур -- псаммоконтур -- моніторинг
Анотація: Протягом більш як 60 років Державна установа «Інститут морської біології Національної академії наук України» (IMБ) займається вивченням біології та екологічного стану Чорного і Азовського морів. Після відкриття невідомої до того життєвої форми водних організмів - морського нейстону в IMБ було започатковано новий напрям досліджень - вивчення ефекту згущення життя в крайових біотопах моря. У доповіді висвітлено основні досягнення IMБ у вивченні потамо-, літо- і псаммоконтурів. Вивчення крайового ефекту взаємодії хімічних, фізичних і біологічних факторів, крім свого фундаментального значення при аналізі особливостей просторового розподілу життя, має і суто практичне використання при оцінюванні стану водних екосистем, діагностуванні і прогнозуванні їх подальших перетворень. Інакше кажучи, цей напрям становить основу екологічного моніторингу. Після підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС особлива увага в галузі океанологічних досліджень приділяється вдосконаленню методів екологічного моніторингу Чорного моря. Саме таку назву має міжнародний грант ООН/ЄС, який діє і зараз. Наведено приклади розробок IMБ, які покладено в основу моніторингу Чорного моря нового типу.