Небесний, Віталій Борисович.
    Використання спектрофотометричного методу для оцінки екологічного стану урбанізованих територій міста Києва [Текст] / Віталій Борисович Небесний, Ганна Андріївна Гродзинська, Ганна Юріївна Гончар // Вісник Національної академії наук України. - 2016. - № 8. - С. 59-67 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Довкілля--Екологічні проблеми--м. Київ
   Екосистеми--Екологічний моніторинг--Наукові дослідження

   Фізіологія рослин--Дослідження--Стрес

Кл.слова (ненормовані):
спектрофотометричний метод -- Tilia сordata Mill -- біоіндикація -- індекс стресу -- урбоекосистеми
Анотація: Для експрес-оцінки стану урбанізованих екосистем було застосовано спектрофотометричний метод дистанційного зондування, який грунтується на вимірюванні спектральних відбивних характеристик листків біоіндикаторного виду липи серцелистої (Tilia cordata Mill.). За результатами вимірювань розраховували індекс стресу (зворотний вегетаційний індекс), як найбільш інформативний показник, що характеризує ступінь пригнічення фотосинтезу і опосередковано визначає рівень антропогенного забруднення території. За індексом стресу із застосуванням кластерного аналізу виконано групування 36 локалітетів з 10 адміністративних районів м. Києва. Визначено чітку тенденцію зростання значень індексу стресу за градієнтом інтенсивності транспортних потоків. Метод рекомендовано для екологічного моніторингу якості довкілля і оперативної оцінки екологічних змін в урбоекосистемах.


Дод.точки доступу:
Гродзинська, Ганна Андріївна; Гончар, Ганна Юріївна




    Гродзинська, Ганна Андріївна.
    Мультиелементний аналіз дикорослих макроміцетів [Текст] / Ганна Андріївна Гродзинська, Віталій Борисович Небесний, Анатолій Іванович Самчук // Вісник Національної академії наук України. - 2022. - № 8. - С. 49-63. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лісові екосистеми--Дослідження--Україна
Кл.слова (ненормовані):
біоакумуляція -- макроміцети -- мінеральні елементи -- важкі метали
Анотація: Мас-спектрометричне дослідження вмісту 27 елементів у плодових тілах дикорослих шапинкових грибів, зібраних у локалітетах лісових екосистем Київської, Житомирської, Чернігівської, Рівненської, Волинської, Івано-Франківської та Закарпатської областей України зі слабо вираженим антропогенним навантаженням, показало, що концентрації елементів варіюють у досить широкому діапазоні. Літературні дані та отримані нами результати свідчать про потенційну значущість макроміцетів як джерела багатьох мінеральних елементів у раціоні людини. Гриби активно акумулюють P, Mg, Cu, Fe, Zn та ін., причому у представників родини Boletacеae, серед яких є найбільш цінні їстівні види (білий гриб, маслюк, підберезовик, польський гриб, синяк, моховики тощо), спостерігається підвищена біоакумуляційна здатність як щодо токсичних мікроелементів (Сd, Pb, Hg, Be), так і щодо важливих есенціальних елементів, що мають фармакологічне значення (Se, Ge, Ag, Au). Для оцінки біодоступності і безпеки акумульованих у плодових тілах мінеральних елементів необхідні додаткові медико-біологічні дослідження. Зазначене явище видоспецифічності накопичення окремих елементів деякими видами макроміцетів дозволяє використовувати їх як біоіндикатори. Зокрема, підстилкові і гумусові сапротрофи з родини Agaricaceae рекомендовані як біондикатори забруднення грунтів важкими металами.

Перейти до зовнішнього ресурсу: https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/1449

Дод.точки доступу:
Небесний, Віталій Борисович; Самчук, Анатолій Іванович