Ніколаєнко, Л. І.
    Категоризація і мовне вираження емоцій співчуття та злорадства (на матеріалі української, російської і польської мов) [Текст] / Л.І. Ніколаєнко // Мовознавство. - 2005. - № 1. - С. 45-57. - Бібліогр.: 19 назв
Рубрики: Психологія особистості--Емоції
   Психолінгвістика

Кл.слова (ненормовані):
Лексико-семантичне поле, категоризація , концептуалізація, емотивні назви, конструктивні та деструктивні емоції, позитивні та негативні емоції.
Анотація: Стаття присвячена психолінгвістичній проблемі категоризації двох протилежних груп емоцій "співчуття" та "злорадство". У статті здійснюється порівняльний аналіз семантики назв емоцій співчуття та злорадства в українській, російській і польській мовах на підставі етимологічних даних, словникових дефініцій та контекстуальної вживаності емотивних назв, а також досліджується концептуалізація цих емоцій у трьох порівнювальних мовах





    Ніколаєнко, Л. І.
    Семантика і валентність дієслів семантичного поля "співчуття" (на матеріалі польської, української та російської мов) [Текст] / Л. І. Ніколаєнко // Мовознавство. - 2017. - № 2. - С. 44-54
Рубрики: Мовознавство--Дієслова--Семантика--Валентність
Анотація: У статті досліджуються семантичні й валентнісні характеристики дієслівних репрезентантів емоцій групи "Співчуття" у польській, українській і російській мовах. Здійснюється порівняння дефініцій та моделей керування дієслів, описуються семантичні ролі Експерієнцера, Об'єкта і Причини емоції.





    Ніколаєнко, Л. І.
    Семантичні та валентнісні характеристики предикатів зі значенням "переживання заздрості" в польській, українській і російській мовах [Текст] / Л. І. Ніколаєнко // Мовознавство. - 2017. - № 5. - С. 32-41. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Слов'янські мови--Предикат
Анотація: У статті досліджуються семантичні і валентнісні особливості лексичних одиниць, що позначають переживання заздрості в польській, українській і російській мовах. Порівнюються моделі керування, описуються семантичні валентності предикатів - Експерієнцера, Об'єкта і Причини емоції.





    Ніколаєнко, Л. І.
    Порівняльно-історичні студії лексики на позначення емоцій групи "співчуття" в польській, російській та українській мовах [Текст] / Л. І. Ніколаєнко // Мовознавство. - 2019. - № 2. - С. 58-70. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Етимологія--Семантична еволюція--Слов'янські мови
Анотація: Статтю присвячено дослідженню етимології й розвитку семантики назв емоцій групи "Співчуття" в польській, російській та українській мовах. У статті зосереджено увагу на іменникових та дієслівних лексемах. Як свідчать етимологічні дані, номінація емоцій групи "Співчуття" у польській, російській та українській мовах відбувалася на основі праслов'янських форм *cuti, *zalь ? *gel-, *boleti, *milъ, *srъdьсе, *stradati, *trpeti, *ljutъ, *cestь. Більшість назв у порівнюваних мовах не має значних семантичних відмінностей в історичних та в сучасних словниках.





    Ніколаєнко, Л. І.
    Походження й семантичний розвиток назв заздрості в польській, російській та українській мовах [Текст] / Л. І. Ніколаєнко // Мовознавство. - 2019. - № 3. - С. 46-55. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Етимологія--Семантична еволюція--Слов'янські мови
Анотація: Стаття присвячена дослідженню етимології і розвитку семантики назв емоції заздрості в польській, російській та українській мовах. У статті зосереджено увагу на іменникових і дієслівних лексемах. Аналіз лексикографічного матеріалу дозволяє стверджувати, що з погляду діахронії назви заздрості в порівнювваних мовах розвивалися переважно у напрямку від полісемантичності до звуження і конкретизації семантики.





    Ярмак, В.
    Ніколаєнко Л. І. Репрезентація емоцій заздрості і співчуття в польській, російській та українській мовах: семантико-когнітивний і лінгвоаксіологічний виміри [Текст] : [рецензія] / В. Ярмак // Мовознавство. - 2021. - № 6. - С. 69-72
Рец. на моногр. : Ніколаєнко Л. І. Репрезентація емоцій заздрості і співчуття в польській, російській та українській мовах: семантико-когнітивний і лінгвоаксіологічний виміри / Л. І. Ніколаєнко. - Київ : Видавн. дім Дмитра Бураго, 2021. - 412 с.

Рубрики: Порівняльне мовознавство--Слов'янські мови--Емоції--Рецензія на монографію
Анотація: Монографію присвячено комплексному зіставному дослідженню об’єктивації емоцій груп «Заздрість» і «Співчуття» в польській, російській та українській мовах. Проаналізовано етимологію найменувань емоцій та простежено розвиток їхньої семантики в діахронії, розглянуто тлумачення іменникових і дієслівних вербалізаторів почуттів у сучасних лексикографічних джерелах та наукових розвідках, описано валентнісні характеристики емотивних предикатів і їхні моделі керування.


Дод.точки доступу:
Ніколаєнко, Лариса (укр. мовознавець) \про кн.\