Головна
Місце
зберігання
примірників

Бази даних


Систематична картотека статей- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:Конференції і вісники (1)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>A=Селігей, П.@<.>
Загальна кількість знайдених документів : 34
Показані документи с 1 за 20
 1-20    21-34 
1.


    Селігей, П.
    Suomen kielen sananjohdon taajuuskirja - a frequency dictionary of finnish word building [Текст] : рецензия / П. Селігей // Мовознавство. - 2005. - № 5. - С. 90-92
Рец. на Tyschenko K., Rudyj B. Suomen kielen sananjohdon taajuuskirja - a frequency dictionary of finnish word building. / K., Rudyj B. Tyschenko K. - .- Kiova : 2004.- 140 р.

Рубрики: Лексикографія--Фінська мова


Знайти схожі

2.


    Селігей, П. О.
    Іменниковість versus дієслівність: у пошуках золотої середини [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2014. - № 4. - С. 36-55. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовознавство--Іменник--Дієслово--Наукові тексти
Анотація: У статті проаналізовано співвідношення іменників і дієслів в українськомовних наукових текстах. Автор обстоює думку, що експансія іменників за рахунок дієслів призводить до відчутних комунікативно-естетичних утрат. Обгрунтовується необхідність домірного використання цих двох частин мови.


Знайти схожі

3.


    Селігей, П.
    Акцентологія. Етимологія. Семантика: До 75-річчя академіка НАН України В.Г.Скляренка [Текст] : рецензія / П. Селігей // Мовознавство. - 2014. - № 5. - С. 89-92
Рец. на Акцентологія. Етимологія. Семантика : До 75-річчя академіка НАН України В.Г.Скляренка. - К.: Наук. думка, 2012.- 774 с.

Рубрики: Мовознавці--Персоналії--Україна


Дод.точки доступу:
Скляренко, Віталій Григорович \о нем\

Знайти схожі

4.


    Селігей, П.
    Григорію Петровичу Півторакові - 75 років [Текст] / П. Селігей // Мовознавство. - 2010. - № 2-3. - С. 4-7
Рубрики: Мовознавці України--Півторак Григорій Петрович--Ювілей
Анотація: У статті йдеться про видатного вченого, мовознавця Григорія Петровича Півторака. Ювілей мистця.


Знайти схожі

5.


    Селігей, П.
    Данилевська О. М. Українська мова в українській школі на початку ХХІ століття: соціолінгвістичні нариси [Текст] : [рецензія] / П. Селігей // Мовознавство. - 2019. - № 5. - С. 79-82
Рец. на моногр. : Данилевська О. М. Українська мова в українській школі на початку ХХІ століття: соціолінгвістичні нариси : монографія / О. М. Данилевська. - Київ : ВД "Києво-Могилян. акад.", 2019. - 364 с.

Рубрики: Українська мова--Школа--Соціолінгвістичні дослідження, 21 ст.--Рецензія на монографію
Анотація: Проблему "українська мова в школі" найбільше досліджують з позицій лінгводидактики. Ми й досі погано знаємо, як саме українська мова побутує в школах, у педагогічному спілкуванні, у розмовах школярів між собою. Освіта - одна з головних сфер функціонування мови. За станом шкільного мовлення, якістю мовного виховання можна впевнено спрогнозувати стан мови в майбутньому. Рецензовано монографія покликана заповнити цю прогалину. Її присвячено мовній ситуації в сучасних українських школах.


Знайти схожі

6.


    Селігей, П. О.
    З істогрії пуризму в англійській літературній мові. ІІ [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2017. - № 6. - С. 30-43. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Англійська мова--Пуризм--Історія
Анотація: Стаття систематизує відомості про пуристичні тенденції в історії англійської літературної мови. У другій частині статті описано вияви лексичного пуризму в період з другої половини XVII ст. до наших днів. Схарактеризовано пуристичну діяльність В. Барнса, Е. Мовлі, П. Грейнджера, П. Андерсона, Д. Ковлі.


Знайти схожі

7.


    Селігей, П. О.
    З історії пуризму в англійській літературній мові [Текст]. [Ч. 3] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2018. - № 1. - С. 15-23. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Англійська мова--Історія мови
   Англійська мова--Пуризм--Історія

Анотація: Стаття систематизує відомості про пуристичні тенденції в історії англійської літературної мови. У третій частині статті описано сучасні спроби відродити давньоанглійські лексичні та словотвірні традиції з використанням технологій інтернету. Далі підбито підсумки дослідження, зокрема проаналізовано, чому пуристичні відповідники зазвичай не закріполювалися в ужитку і до яких наслідків це призвело.


Знайти схожі

8.


    Селігей, П. О.
    З історії пуризму в англійській літературній мові. І [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2017. - № 5. - С. 3-20. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Англійська мова--Історія мови
   Англійська літературна мова--Пуризм

Анотація: Стаття систематизує відомості про пуристичні тенденції в історії англійської літературної мови. У першій частині статті описано три великі хвилі запозичувань як передумову появи лексичного пуризму. Простежено зародження пуризму в давньоанглійський період, його глибокий занепад після нормандського завоювання та спроби відродження в XVI - першій половині XVII ст. Проаналізовано діяльність і новотвори тогочасних пуристів.


Знайти схожі

9.


    Селігей, П.
    З грошима й у пеклі не пропадеш [Текст] / П. Селігей // Дивослово. - 2006. - № 1. - С. 47-49
Рубрики: Українська мова--Походження слів
Анотація: Походження слів "гривня", "валюта", "купюра", "гроші", "капітал", "фінанси", "карбованець", "гаманець" та ін. Прислів'я та приказки народів світу про гроші.


Знайти схожі

10.


    Струганець, Любов.
    Красномовство і пустослів’я в науковому стилі [Текст] : рецензия / Любов Струганець // Дивослово (Українська мова й література в навчальних закладах). - 2017. - № 3
Рец. на Селігей, П. Світло і тіні наукового стилю / П. Селігей ; НАН України, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні. - Київ, 2016. – 627 с.

Рубрики: Науковий стиль--Дослідження

Є примірники у відділах:
(вільний)

Знайти схожі

11.


    Селігей, П. О.
    Міжмовна конкуренція та функційна неповнота мов [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2021. - № 2. - С. 3-18. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Соціолінгвістика--Двомовність--Диглосія--Функційна неповнота
Анотація: Стан масової неодномовності склався тепер у багатьох країнах світу, причому не лише постколоніальних. Залежно від ситуації більшість сучасників послуговується (активно чи пасивно) двома або трьома мовами. Як норма сьогодні сприймається не одномовність, а кількамовність. При цьому сучасним суспільствам властива переважно двомовність не збалансована, а вертикальна - диглосія.


Знайти схожі

12.


    Селігей, П. О.
    Міжнародні та світові мови: критерії, рейтинги, прогнози [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2021. - № 5. - С. 17-33. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мова--Демографічна потужність--Впливовість--Мовні рейтинги
Анотація: У статті досліджуються критерії, на основі яких укладають рейтинги міжнародних мов і прогнозують їхнє майбутнє. Шанси мови стати міжнародною не надто залежать від її демографічної потужності, структурних переваг чи легкості для вивчення. Важить насамперед вплив, який носії мови справляють на інші народи. Критерії "міжнародності" мови фактично збігаються з критеріями її комунікативної цінності, суспільної престижності, соціолінгвістичної ваги.


Знайти схожі

13.


    Селігей, П.
    Мовні контакти: свідки формування Українців [Текст] : рецензия / П. Селігей // Мовознавство. - 2007. - № 1. - С. 87-90. - Бібліогр.: 1 назва
Рец. на Тищенко К. М. Мовні контакти: свідки формування українців / К. М Тищенко. - К.: Аквілон-плюс, 2006. - 416 с.

Рубрики: Українська мова--Історія


Знайти схожі

14.


    Селігей, П. О.
    Німецький пуризм і німецька філософія: 400 років разом [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2019. - № 4. - С. 13-34. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Німецька мова--Пуризм--Філософська термінологія--Історія
Анотація: У статті зроблено огляд розвитку пуристичних тенденцій у мові німецької філософії впродовж XVII-XX ст. Проаналізовано розбудову філософської термінології на питомих засадах і ставлення видатних німецьких філософів (Г. Лейбніца, І. Канта, Й. Г. Фіхте та ін.) до мовного пуризму. Зроблено висновок про те, що німецька мова щоразу виявлялася цілком придатною для вираження складної філософської думки, яку важко уявити без оригінальної термінотворчості.


Знайти схожі

15.


    Селігей, П. О.
    Народжується текст... (З досвіду відомих авторів) [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2015. - № 1. - С. 47-66. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Текст--Текстотворення
Анотація: У статті на матеріалі мовної практики відомих письменників, філософів і науковців досліджено стратегії творення тексту. На цій підставі виділено "письменників пера", "письменників голови" та "письменників паперу". Показано, що процес текстотворення, зокрема на етапі планування композиції, великою мірою залежить від мовної особистості автора та вподобаних ним прийомів літературної праці.


Знайти схожі

16.


    Селігей, П. О.
    Науковий жаргон очима письменників і філософів [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2012. - № 5. - С. 53-67. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовознавство--Науковий жаргон
Анотація: У статті розглянуто критичні оцінки, які давали письменники та філософи різних часів і народів малозрозумілому науковому мовленню. Ці оцінки засвідчують, що проблема наукового жаргону лишається назрілою вже не одне століття.


Знайти схожі

17.


    Селігей, П. О.
    Науковий стиль української мови: ресурси оновлення [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2006. - № 2-3. - С. 174-186. - Бібліогр.: 25 назв
Рубрики: Українська мова--Науковий стиль
Кл.слова (ненормовані):
Науковий жаргон
Анотація: У статті описано деякі психологічні механізми, які виявляються при сприйнятті наукового тексту. Враховуючи їх, автор дістає можливість підвищити дієвість і читабельність своєї праці, керувати увагою та мисленням читачів.


Знайти схожі

18.


    Селігей, П. О.
    Нездійснені мовні прогнози: уроки дає історія [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. - 2020. - № 4. - С. 3-23. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовознавство--Соціолінгвістика--Еколінгвістика--Мовне прогнозування
Анотація: Зовнішня історія різних мов засвідчує непоодинокі спроби спрогнозувати їхнє майбутнє. Час показав: прогнози ці виявлялися як правильними, так і хибними. У статті на матеріалі низки мов проаналізовано, що саме пророкували їм у минулому й що ставалося з ними потім.


Знайти схожі

19.


    Селігей, П.
    Педагогіка Олександра Потебні і проблеми сучасного наукового стилю [Текст] : до 175-річчя Олександра Потебні / П. Селігей // Дивослово. - 2010. - № 8. - С. 36-40 : фото. - Бібліогр.: 12 назв.
Рубрики: Педагоги українські--Потебня О.--Біографія і діяльність, 19 ст.
Кл.слова (ненормовані):
історія педагогіки
Анотація: Про педагога-новатора, лектора, глибокого психолога Олександра Потебні.

Є примірники у відділах:
(.2010р. - Б.ц.) (вільний)

Знайти схожі

20.


    Селігей, П.
    Питоме і чуже в термінології: гармонія чи конфліктологія [Текст] / П. Селігей // Вісник Національної академії наук України. - 2007. - № 9. - С. 20-28. - Бібліогр.: 6 назв.
Рубрики: Українська мова--Термінологія--Запозичення
   Мовознавство--Стилістика--Науковий стиль

Анотація: Ідеться про співвідношення власних та іншомовних елементів в українській термінології. Обгрунтовується необхідність критично ставитися до надмірних запозичень та активніше послугуватися питомими ресурсами при створенні нових наукових термінів.


Знайти схожі

 1-20    21-34