Головна
Місце
зберігання
примірників

Бази даних


Систематична картотека статей- результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
 Знайдено у інших БД:Краєзнавча картотека (1)Конференції і вісники (4)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>K=Хорвати<.>
Загальна кількість знайдених документів : 4
Показані документи с 1 за 4
1.
9сл
С 484


    Півторак, Григорій.
    Українсько-південнослов'янські лексичні паралелі як джерело реконструкції раньої історії слов'янських племен [Текст] / Григорій Півторак // Слов'янські обрії : ХІV Міжнар. з'їзд славістів (10.09-16.09. 2008, Охрид, Республіка Македонія) : доповіді. - К., 2008. - Вип. 2. - С. 503-521. - Бібліогр. : с. 520-521.
УДК
Рубрики: Історія--Слов'янські народи
Кл.слова (ненормовані):
Прабатьківщина слов'я -- Авари -- Анти -- Склавіни -- Серби -- Хорвати -- Етномовна спільність -- Міграційні рухи -- Етноси -- Етнічна основа -- Лексичні паралелі

Є примірники у відділах:
1 Інв.Б 512308 - Б.ц. (вільний)

Знайти схожі

2.
902
А 874


    Берест, Роман.
    До питання про прийняття християнства на землях ПІвнічного Прикарпаття (Постановка проблеми) [Текст] / Роман Берест // Археологічні дослідження Львівського університету. - Львів, 2007. - Вип. 10. - С. 185-193. - Бібліогр.: с. 191-193 (31 назва).
УДК
Рубрики: Археологія--Середньовіччя--Християнство--Прикарпаття
Кл.слова (ненормовані):
Християнство -- Монастир -- Літопис -- Хорвати

Є примірники у відділах:
1 Інв.Б 518473 - Б.ц. (вільний)

Знайти схожі

3.


    Тиводар, М. П.
    Етнодемагрофічні процеси на Закарпатті (I - початок III тисячоліття) [Текст] / М. П. Тиводар // Народна творчість та етнографія. - 2010. - № 1. - С. 4-31. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Етнічна демографія--Закарпатська Україна
   Угорці--Закарпатська Україна

   Українці--Закарпатська Україна

   Хорвати--Закарпатська Україна

   Слов'янські народи--Закарпатська Україна

Анотація: У статті розглянуто передумови та наслідки етнодемографічних процесів на теренах українського етноісторич-ногоЗакарпаття. рхеологічні та писемні джерела засвідчують, що, починаючи ізсередини VI ст., у краї домінувало слов'янське, а з VIII-ІХст. — східнослов'янськета давньоруське населення. Вторгнення угорців незмінило етнічної ситуації в краї. Лише з XI ст. угорці почали включати терени етноісторичного Закарпаття до складу Угощини. Цей процес супроводжувався поселенням там німецьких колоністів, а з XIV ст. — поселенців на «волоському праві». У 1526 році після поразки угорських військ під Могачем до краю переселилася значна частина угорців. Дані переписів-ревізій XVIII ст. і переписів населення XIX-XX ст. розкривають перебіг етнодемографічних процесів в окресленому регіоні та процеси асиміляції українців-русинів угорцями й словаками. У результаті асиміляційних процесів українська етнічна територія на південних відрогах Карпат у 20—30-х роках XX ст. скоротилася до 22,3 тис. кв. км

Є примірники у відділах:
(22.04.2010р. - Б.ц.) (вільний)

Знайти схожі

4.


    Стрижак, О. С.
    Щодо питання походження та етнічної історії хорватів [Текст] / О. С. Стрижак // Народна творчість та етнологія. - 2019. - N 5(вересень-жовтень). - С. 58-91. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Етимологія--Українці--Хорвати
   Ономастика--Українці--Хорвати

Кл.слова (ненормовані):
хорвати -- українці -- етимологія -- ономастика
Анотація: На початку 2000-х років видатний український мовознавець-ономаст Олексій Сильвестрович Стрижак (1925-2006) передав до архіву ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України низку своїх наукових розвідок про походження слов’янських народів і племен, а також їхніх назв. Пропонуємо читачам одну з них, присвячену хорватам та українсько-хорватській історичній і мовній взаємодії.
Цю історико-етимологічну розвідку О. Стрижак здійснив на великому фактичному матеріалі, у притаманному йому живому, інколи навіть публіцистичному, стилі. Учений навів цікаві приклади "дивовижної близькості" хорватської та української мов, провів паралелі в етно- та лінгвогенезі хорватів і українців, звертаючи особливу увагу на боротьбу двох народів за збереження своєї ідентичності в умовах імперської політики денаціоналізації.
У статті він торкнувся також деяких питань розвитку української ономастики, зокрема такої порівняно молодої галузі, як теоретична етноніміка; закликав колег виносити на обговорення нові дефініції (наприклад, термінологічну пару етнонім-етнофоронім). Основні монографічні праці О. Стрижака: "Назви річок Полтавщини" (1963), "Назви річок Запоріжжя і Херсонщини (Нижньонаддніпрянське Лівобережжя)" (1967), "Про що розповідають географічні назви (Сліди народів на карті УРСР)" (1967), "Словник гідронімів України" (1979, співукладач і відповідальний редактор), "Етнонімія Геродотової Скіфії" (1988), "Етнонімія Птолемеєвої Сарматії. У пошуках Русі" (1991).


Знайти схожі