Шестопалов, В.
    Керована коеволюція як стратегія подолання глобальної екологічної кризи [Текст] / В. Шестопалов // Вісник Національної академії наук України. - 2008. - № 5. - С. 3-9.
Рубрики: Екологія довкілля
   Навколишнє середовище--Екологічна криза

   Біотехнології

Кл.слова (ненормовані):
Біосфера -- Техногенез -- Техносфера -- Ноосфера -- Сфера розуму -- Ідеологія -- Керована коеволюція
Анотація: Автор статті доводить, що запропоновані на сьогодні глобальні й національні заходи щодо стабілізації та покращення екологічних умов є недостатнім. Тому необхідно створити нову ідеологію і стратегію існування цивілізації, які б базувалися на принципах керованого розвитку людства і біосфери, активного впровадження в основі сфери життя екологічних засад і вимог, досягнень біологічних й інших природних умов, зокрема ДНК-біотехнології і безпеки, поступової екологізації виробництва та інших видів діяльності людства.



78.34
Ч-57


    Чжао, Лін
    Національні бібліотеки в стратегіях розвитку інформаційної інфраструктури суспільства [Текст] / Лін Чжао // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2008. - № 1. - С. 43-47. - Библиогр. в конце ст.: 5 назв.
ББК 78.34
Рубрики: Бібліотечна справа--Національні бібліотеки
Кл.слова (ненормовані):
Техносфера -- Компонентна структура -- Системні зміни
Анотація: У статті розглядаються різні аспекти техніко-технологічного середовища бібліотек, як зовнішнього, так і внутрішнього. Формуються завдання НБ зі створення умов інтеграції системи бібліотек до інформаційної інфраструктури суспільства





    Буравльов, Є.
    Сталий (низькоентропійний) розвиток: український вимір [Текст] / Є. Буравльов // Вісник Національної академії наук України. - 2010. - № 9. - С. 12-23. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Соціальна філософія--Глобалізація--Соціальний вимір--Україна
   Політика України--Сучасні проблеми--Економіка і екологія

Кл.слова (ненормовані):
напціональні інтереси -- глобалізація -- економічний імперіалізм -- екологічний редукціонізм -- техносфера -- атрактор
Анотація: У статті проаналізовано основні ознаки та принципи сталого розвитку. На думку автора, резервом для сталого розвитку України є заходи з удосконалення господарського механізму, зокрема, переведення високоентропійних відходів у низькоентропійні напівпродукти, тобто у вторинну сировину. Стратегічна підтримка низькоентропійного розвитку має базуватися на чотирьох основних принципах: забороні споживання природного капіталу, як безкоштовного товару; мінімізації оподаткування праці й доходу малого та середнього бізнесу (особливо у сфері побуту); збільшенні продуктивності природного капіталу, цілеспрямованому інвестуванні в нарощування його потенціалу; послідовному обстоюванні власних інтересів при виході на міжнародну арену. Автор надає низку конкретних пропозицій, накреслює комплекс заходів із подполання перешкод, що стоять на заваді забезпечення сталого розвитку в Україні.





    Стойко, Степан Михайлович.
    Біосфера як глобальна екосистема та вплив техносфери на її баланс [Текст] / Степан Михайлович Стойко // Вісник Національної академії наук України. - 2020. - № 9. - С. 41-65 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Біосфера--Техногенний розвиток природи
Кл.слова (ненормовані):
біосфера -- техносфера -- техногенний вік -- біорізноманіття -- антропоген
Анотація: У статті проаналізовано наукові праці В.І. Вернадського та інших вчених стосовно біосфери як самовпорядкованої, саморегульованої, самовідновної глобальної системи. Зазначено, що біосферна оболонка простягається від глибини 11 033 м у Тихому океані до озонового екрану в атмосфері на висоті 10 000 м. Показано функціональну єдність біосфери з її компонентами (блоками) - літосферою, гідросферою, педосферою, атмосферою, біотосферою. Визначено незворотні екологічні процеси - потепління клімату, руйнування озоносфери, збіднення біологічного, екосистемного різноманіття, які дестабілізують біосферу. Підкреслено поліфункціональне значення лісів та обгрунтовано потребу збільшення лісистості у малозалісненій Україні. Наголошено, що глобальне потепління клімату впливатиме на сільськогосподарську, лісогосподарську, водогосподарську інфраструктуру. Рекомендовано запровадити на теренах України моніторинг наслідків кліматичних змін та започаткувати відповідну державну програму ведення господарства в зазначених галузях.