Крейн, І.
    Україна: метавиклик - метавибір [Текст] / І. Крейн // Вісник Національної академії наук України. - 2005. - №2. - С. 3-15. - Бібліогр.: 22 назви
Рубрики: Кібернетика гуманітарна
   Наука соціогуманітарна

Кл.слова (ненормовані):
Цивілізація -- Теорія розуму -- Розумна система -- Мислення -- Свідомість -- Метаетика
Анотація: Обгрунтовується необхідність розбудови теоретичних моделей у соціогуманітарних науках. Започаткований автором новий напрям кібернетики - гуманітарна кібернетика, яка поєднує кібернетичну методологію з гуманітарною спрямованістю досліджень, допомагає подолати розрив між точними і природничими науками та науками, що належать до соціогуманітарного комплексу. Розбудована на засадах гуманітарної кібернетики модель цивілізаційного розвитку, як закономірного етапу еволюції Розуму, дає змогу запропонувати принципово новий - загальний підхід до "цивілізаційного питання", а з цих позицій - і принципово новий погляд на проблему "Україна і світ".





    Крейн, І.
    Концепція толерантності як універсальної категорії еволюції розуму: метапідхід [Текст] / І. Крейн // Вісник Національної академії наук України. - 2006. - № 11. - С. 22-42. - Бібліогр.: 21 назв.
Рубрики: Толерантність--Формування
   Методологія науки--Класифікація

   Толерантність мислення

   Соціальна толерантність

Кл.слова (ненормовані):
Толерантність -- Антитолерантність -- Метаосуд -- Відкрите суспільство -- Розмитості -- Феномен -- Система -- Цивілізація -- Мислення -- Свідомість -- Індивіди -- Розумна система -- Універсалії -- Метацивілізації -- Матаетика -- Метазлочини -- Індивідуальність -- Ідеосинкразія -- Маніпулювання -- Фобій -- Деградація -- Нетранзитивність -- Антитолерантність -- Планетарність
Анотація: Обгрунтовується необхідність нового підходу до проблеми толерантності, який базується на теоритичній моделі цього феномена. Модель Толерантності як Універсальної теорії Розумних систем одного класу, окремий випадок якого ставиться Людство, з її невід'ємною складовою - Матаетикою. Модель дає змогу довести тоталітаризму та його сучасної спадшини, а також запропонувати методики екстремального дослідження глибинних механізмів Толерантності. Його результати мають стати підгрунтям для розробки системи нових соціальних технологій з метою створення "Виміру Толерантності" в українському суспільстві. З позицій Метаетики пропонується Метатолерантний підхід до створення "Виміру толерантності" на світовому рівні. Аргументується моральне право України брати участь у цьому процесі та її моральний обов'язок вести перед у ньому.