Кудрявцев , М.
    Чи не загачуємо його животворчі джерела? [Текст] : (Історизм поетичного мислення у християнсько-етичних вимірах Т.Г.Шевченка) / М. Кудрявцев // Дніпро. - 2004. - № 7-8. - С. 131-135
Рубрики: Українські письменники, 19 століття--Шевченко Т.Г.--Творчість





    Вацлав, Л.
    Друге повернення [Текст] : історизм та історія у повісті І. Филипчака "Будівничий держави" / Л. Вацлав // Дзвін. - 2005. - № 8. - С. 113-116
Рубрики: Українська література--Проза, 20 ст.
Анотація: Автор робить спробу повернути ім'я забутого письменника Івана Филипчака, який " прислужився народові своїми історичними повістями"


Дод.точки доступу:
Филипчак, І. \про нього\


CUKK-VDPU
Б81


    Бондаренко, Ю.
    Вивчення художніх творів з проявами "нейтралізованого історизму" [Текст] / Ю. Бондаренко // Українська мова і література в школі. - 2007. - № 7-8. - С. 21-24. - Бібліогр.: 8 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Література українська--Вивчення--Художні твори
Кл.слова (ненормовані):
художні твори -- "нейтралізований історизм"
Анотація: Про твори з проявами "нейтралізованого історизму"





    Фідря, О.
    Просторова компетенція й картографічні вміння та навички у шкільних курсах історії Стаття перша [] : методичний матеріал / О. Фідря, Н. Фідря // Історія в школах України. - 2008. - № 5. - С. 25-30. - бібліограф.: 15 назв.
Рубрики: Викладання історії в школі--Робота з картою
Кл.слова (ненормовані):
простір -- історизм -- історична карта -- компетенція
Анотація: Сучасна методика викладання історії проголошує гасло "... жодного уроку історії без карти чи інших картографічних засобів!" Представлена стаття є першою у циклі з трьох статей. В ній розглядаються такі питання: 1) Просторова компетенція ("географічний простір" та "історичний простір"); 2) Представлення просторової компетенції у Державному стандарті та навчальних програм з історії; 3) Порівняльна характеристика географічних та історичних карт як основних ресурсів, що використовуються для формування просторової компетенції учнів.


Дод.точки доступу:
Фідря , Н.
Є примірники у відділах: всього 1
Вільні: 1




    Менжулін, Вадим Ігорович.
    Новий історизм: елементи філософсько-біографічної прагматики [Текст] / В. І. Менжулін // Філософська думка. - 2008. - № 4. - С. 81-99. - Бібліогр. в підряд. прим.
Рубрики: Історія філософії--Філософська думка
   Філософія історії

Кл.слова (ненормовані):
Прагматизм -- Біографізм -- Прагматизм -- Гуманізація
Анотація: Автор намагається розглянути деякі напрацювання провідних представників історизму в світлі їх можливого застосування в межах історико-філософської біографістики.





    Бондаренко, Ю.
    Принципи вивчення літератури на філософсько-історичних засадах [Текст] / Ю. Бондаренко // Українська мова і література в школі. - 2008. - № 4. - С. 33-36.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Література українська--Вивчення і викладання
Кл.слова (ненормовані):
світоглядно-філософський історизм -- літерурний процес -- аналіз художнього тексту
Анотація: Принцип філософського історизму у вивченні літератури





    Хархун, Валентина.
    Ленініана як естетичний проект [Текст] / В. Хархун // Слово і час. - 2008. - № 7. - С. 33-43. - Бібліогр.: 14 назв.
Рубрики: Літературознавство--Образи в літературі
   Радянська література--Соцреалізм

Кл.слова (ненормовані):
Соцреалізм -- Історизм -- Література
Анотація: У статті аналізується ленініана як проект соцреалізму, який визначив кодифікування позитивного героя, типологію функціональних ролей митця, ідеологічні й естетичні програми літератури. Зокрема, авторка зосереджує увагу на теоретичних аспектах формування образу Леніна як взірця позитивного героя, розглядає категорії історизму, типового і трагічного як форманти канону вербального зображення Леніна. Досліджуються такі функціональні ролі соцреалістичного письменника, як "медіум", "боєць", "дослідник", з'ясовується роль ленініани у формуванні феномену "радянської літератури".





    Дончик, Віталій.
    Якщо з позицій національних і конструктивних (нотатки з приводу) [Текст] / В. Дончик // Слово і час. - 2008. - № 9. - С. 30-45 : фото. - Бібліогр. : 11 назв.
Рубрики: Літературний процес
   Українська література --Історія

Кл.слова (ненормовані):
Історизм -- Методологічна інтегрованість -- Розрізнення -- Ідентичність
Анотація: У цих нотатках автор висловлює думки щодо окремих актуальних питань літературного процесу, науки про літературу в час агресивних викликів глобалістсько-космолітичної та новоімперської ідеологій, які він розглядає як дві сторони однієї медалі. Предметом полеміки вченого служать питання ставлення до традицій, класичної спадщини, художнього досвіду підневільних десятиліть, специфіка історико-літературного та теоретичного підходів до дослідницького вивчення та розрізнення надбань минулих і сучасних, зокрема зарубіжних, створення нової академічної історії української літератури тощо.


Дод.точки доступу:
Дончик, В. \о нем\




    Лєпьохін, Є.
    Психологізм та історизм в оповіданні "Собака" В.Підмогильного й новелі "Зрадлива жінка" А.Камю [Текст] / Є. Лєпьохін // Дивослово. - 2008. - № 12 . - С. 48-50
Рубрики: Українські письменники, 20 ст.--Підмогильний В.--Творчість
   Французькі письменники, 20 століття--Камю А.--Творчість

Анотація: Досліджується історизм та психологізм у творчості В.Підмогильного та А.Камю.

Є примірники у відділах:
(28.01.2009р. - Б.ц.) (вільний)


061
Л 890


    Лисий, Василь.
    Трансцендентальна діалектика Ф. Шелінга у вимірах історизму, синтезування та системного викладу [] / В. Лисий // Вісник Львівського ун-ту. Серія: філософські науки. - Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. - Вип. 10. - С. 67-77. - Бібліогр.: с. 77.
УДК
Рубрики: Філософія--Діалектика--Метод--Історизм


Дод.точки доступу:
Шелінг, Ф. \о нем\; Кант, І. \о нем\; Фіхте, Й. \о нем\




    Єршов, В.
    "Я своїми власними очима бачив..." : художня правдивість та форми її втілення у польськомовній мемуаристиці Правобережної України доби романтизму [Текст] / В. Єршов // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2010. - № 2. - С. 122-127. - Бібліогр.: 23 назви.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Література зарубіжна--Літературні джерела--Мемуари--Польща, ХІХ ст.
   Літературні джерела--Мемуари--Україна, ХІХ ст.

   Література світова--Романтизм

Кл.слова (ненормовані):
мемуаристичний текст -- об'єктивна дійсність -- літературний етикет -- романтичний історизм -- Олександр І -- Я. Охоцький, В. Гіжицький, А. Павша, М. Чайковський, М. Дубецький та ін.
Анотація: В центрі уваги автора статті - вплив романтизму на жанр мемуарів, що сприяло створенню мемуарів нової якості, з новими естетичними особливостями. Правдивість, високі естетичні ідеали та художній рівень написання твору вважались основними цінностями мемуаристичного тексту. Але кожен мемуарист переслідував свою естетично-комунікативну мету, надавав свою драматургію та композицію, "свій" варіант бачення подій. Деякі аспекти цієї теми автор розглядає на матеріалі мемуарів польських авторів, зокрема їхніх спогадів про перебування Імператора Олександра І разом з О. Аракчеєвим та П. Волконським у вересні 1816 р. у Житомирі.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Дудніков, Микола.
    Функції терміна "історизм" у літературознавстві [Текст] / Микола Дудніков // Слово і час. - 2010. - № 9. - С. 14-22. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавство--Історизм
   Релігійний історизм

Кл.слова (ненормовані):
Історизм -- Історичність -- Історицизм -- Релігійний історизм -- Гіпотеза нетотожності
Анотація: У статті досліджується понятття "історизм" та його різновиди: "історицизм", "історичність", "релігійний історизм", "новий історизм". Особлива увага прділена письменникам-романтикам - розробникам цого образно-філософського поняття. Автор зробив акцент на "гіпотезі нетотожності" (М. Стеблин-аменський), яка вбачає в історизмі не тільки й не стільки зовнішні зміни в суспільстві, скільки глибанні внутрішні зрушення на рівні людської психіки.





    Мельник, Анатолій.
    Поняття історії та його інтерпретація в європейській і українській соціально-філософській думці [Текст] / Анатолій Мельник // Філософські обрії. - 2010. - Вип. 24. - С. 80-96. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Філософія історії --Соціально-філософське дослідження--Україна
Кл.слова (ненормовані):
історизм -- макроісторія -- мікроісторія -- світобуття





    Білоус, Петро.
    Читаючи Дмитра Лихачова [Текст] / Петро Білоус // Слово і час. - 2011. - № 5. - С. 41-47. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Давня література--Тлумачення давнього письменства
   Медієвістика

Кл.слова (ненормовані):
Монументальний історизм -- Імперський дискурс
Анотація: У статті переглядаються деякі концепції російського медієвіста Дмитра Лихачова, позаначених впливом імперського дискурсу у тлумаченні давнього письменництва. Автор статті доводить, що ідкї, які продукував Л. Лихачос під впливом радянської ідеології, непридатні для української літкратурної медієвістики.


Дод.точки доступу:
Лихачов, Дмитро (радянський і російський філолог, мистецтвознавець, сценарист ; 1906-1999)




    Бондаренко, Юрій.
    Роман-хроніка Уласа Самчука "Марія": Україна між космосом та історією [Текст] / Юрій Бондаренко // Слово і час. - 2011. - № 6. - С. 25-33. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України--Діаспора--Канада, 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Космізм -- Історизм -- Світоглядна система -- Екзистенційність
Анотація: У статті розкрито світоглядні основи роману У. Самчука "Марія". Зокрема, досліджується конфлікт між космізмом та історизмом як засадничий елемент у тематизуванні дійсності письменником. Зроблено спробу виявити концептуальний погляд митця на українські реалії першої половини ХХ століття у світлі названих підходів.


Дод.точки доступу:
Самчук, Улас (1905-1987) \о произв.\




    Дроздовський, Д.
    Українська шекспіріана ХХ століття: еміграційна модель : Від критики споживацького суспільства до філософії перетворення [Текст] / Дмитро Дроздовський // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. - 2011. - № 9. - С. 66-74.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська література--Діаспора, ХХ ст.
   Англійська література--Шекспір Вільям (1564-1616 рр.)

Кл.слова (ненормовані):
компаративний підхід -- гуманізм, історизм і міфологізм шекспірівського світу -- історіософія Шекспіра (укр. версія) -- імпровізація співтворення -- світ як гра -- абсурд радянської культури -- концепція І. Костецького
Анотація: У статті подано спробу окреслити стратегії рецепції шекспірівського дискурсу в українській еміграційній літературі періоду МУРу. Проаналізовано концепти "історизму", "гуманізму", "міфологізму" в шекспірівському тексті та їхню рецепцію в Ігоря Костецького.


Дод.точки доступу:
Шекспір, Вільям (англійський драматург ; 1564-1616)
Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Ткаченко, Р. П.
    Постать вченого у романах В. Домонтовича "Доктор Серафікус" і В. Набокова "Пнін": спільне і відмінне / Р. П. Ткаченко // Українська література в загальноосвітній школі. - 2012. - № 3. - С. 10-12. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Літературна критика, 20 ст.
   Романи українські--Літературна критика, 20 ст.

   Письменники українські діаспори--Персоналії, 20 ст.

   Літературна критика--Українська література, 20 ст.

   Російська література--Літературна критика, 20 ст.

   Романи російські--Літературна критика, 20 ст.

   Письменники російські діаспори--Персоналії, 20 ст.

   Літературна критика--Російська література, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
науковець -- історизм -- маргінал -- пам’ять -- персонажі -- порівняльний аналіз -- концепція людини
Анотація: Стаття є порівняльним аналізом центральних персонажів у романах В. Домонтовича "Доктор Серафікус" і В. Набокова "Пнін". В основу диференціації покладено концепцію людини, грунтовану на загальноосвітових філософсько-естетичних уявлення XX ст.


Дод.точки доступу:
Домонтович, Віктор Платонович (1894-1969) \о произв.\; Набоков, Володимир Володимирович (1899-1977) \о произв.\




    Проців, Г. Ф.
    Літературно-критична рецепція роману Л.Фейхтвангера "Потворна герцогиня" [Текст] : Матеріали до вивчення творчості письменника у вишах / Г. Ф. Проців, І. В. Козлик // Зарубіжна література в школах України. - 2012. - № 6. - С. 47-49. - Бібліогр.: 20 назв. - Зміст: Потворна герцогиня
Рубрики: Письменники німецькі, 20 ст.
   Світова література--Вивчення у вишах

Кл.слова (ненормовані):
літературна критика -- художній історизм
Анотація: У статті простежено основні чинники літературно-критичної концепції роману Л. Фейхтвангера "Потворна герцогиня" в українському та зарубіжному літературознавстві XX - XXI ст.


Дод.точки доступу:
Козлик , І. В.; Фейхтвангер, Ліон \про твір\




   
    Тіні з минулого (З архіву Олекси Мишанича) [Текст] / вступ. сл. й підгот. до друку Ярослав Мишанич // Слово і час. - 2013. - № 5. - С. 17-23 : фот. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавці України, 20-21 ст.
Кл.слова (ненормовані):
документальна повість -- історизм -- наукова біографія
Анотація: Опубліковано матеріали з архіву (рецензії, лист) члена-кореспондента НАН України, відомого літературознавця Олекси Мишанича.


Дод.точки доступу:
Мишанич, Ярослав \вступ. сл. й підгот. до друку.\; Мишанич, Олекса (український літературознавець ; 1933-2004) \про нього\




    Радевич-Винницький, Я. К.
    Актуальний історизм і проблема мовних прав в Україні [Текст] / Я. К. Радевич-Винницький // Мовознавство. - 2013. - № 5. - С. 61-67. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовознавство--Мовні права--Актуальний історизм
Анотація: У статті обгрунтовується необхідність урахування наслідків процесів, які відбувалися в минулому, для адекватного забезпечення мовних прав представників різних етносів та етнічних груп сучасної України. Ідеться про депортації, етноцит, лінгвоцид та інші види колоніального насильства.