Тараненко, О. О
    Принцип андроцентризму в системі мовних координат і сучасний гендерний рух [Текст] / О.О Тараненко // Мовознавство. - 2005. - № 1. - С. 3-25. - Бібліогр.: 77 назв
Рубрики: Гендерний рух--Мовні проблеми
   Лінгвістика--Феміністична

Кл.слова (ненормовані):
Андроцнетризм, антропоцентризм -- Гендер
Анотація: У статі розглядаються дія принципу андроцентризму в мові та його неоднозначне сприйняття в сучасному суспільстві, наслідком чого стало формування наприкінці ХХ ст. у загальних рамках ідеології фемінізму феміністичної (гендерної) лінгвістики з метою усунення (ослаблення) виявів мовної дискримінації жінки.





    Борщук, Євген.
    Концепція сталого розвитку і проблеми оптимізації еколого-економічних систем [Текст] / Є. Борщук, В. Загорський // Регіональна економіка. - 2005. - № 3. - С. 113-119. - Бібліогр.:13 назв.
Рубрики: Еколого-економічний пріоритет
   Природоохоронні проекти--Фінансування

Кл.слова (ненормовані):
Біогармонійний розвиток -- Антропоцентризм -- Біоцентризм -- Екологізація
Анотація: В історичному плані розглянуто динаміку виникнення і розвитку соціоекологічних проблем в системі "людина-природа". Проаналізовано основні концепції сталого (біогармонійного) розвитку, здійснено уточнення понятійного апарату теорії еколого-економічних систем і концепції сталого розвитку. З позицій теорії функціонування еколого-економічних систем і принципу оптимальності Парето запропоновано визначення сталого розвитку.


Дод.точки доступу:
Загорський, Володимир




    Яструбецька, Галина.
    Експресіонізм - імпресіонізм: стильова опозиція чи дифузія? [Текст] / Г. Яструбецька // Слово і час. - 2006. - № 2. - С. 39-45
Рубрики: Літературознавство--Художні методи і стилі--Модернізм
   Українська література--Напрямки і стилі--Модернізм

Кл.слова (ненормовані):
Антропоцентризм -- Гедонізм -- Бароко
Анотація: Відзначається, що розмитість стильових контурів - визначальна риса української літератури. Це припущення стосується і українського експресіонізму.


Дод.точки доступу:
Маланюк, Є. \про нього\




    Дідух, Я.
    Екологічні аспекти глобальних змін клімату: причини, наслідки, дії [Текст] / Я. Дідух // Вісник Національної академії наук України. - 2009. - № 2. - С. 34-44. - Бібліогр. : с. 43-44.
Рубрики: Кліматологія--Глобальні зміни
   Біосфера--Наукові дослідження

Кл.слова (ненормовані):
Клімат -- Міграція -- Екологічні дірки -- Адаптація -- Прапори катастроф -- Плівка життя -- Антропоцентризм -- Неоекологія
Анотація: На основі матеріалів міжнародних екологічних форумів і даних, отриманих в Україні, зроблено висновок про те, що наслідком глобальних змін клімату, зафіксованих із середини 80-х років, будуть суттєві зміни у функціонуванні й розподілі екосистем та їхніх спадків. Чутливим індикатором таких змін є рослини, реакція яких зводиться до трьох типів (міграція, адаптація та вимирання).





    Дороз, В.
    Актуальні напрямки світового мовознавства з огляду на сучасний парадигмальний простір гуманітарного знання, їх роль і значення для крос-культурного навчання учнів-білінгів української мови [Текст] / В. Дороз // Українська мова і література в школі. - 2009. - № 6. - С. 2-5. - Бібліогр.: 8 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Мовознавство--Методика
   Українська мова--Методика

Кл.слова (ненормовані):
лінгвосоціум -- комунікативність -- дискурс -- антропоцентризм
Анотація: Стаття допоможе успішно розв'язати прикладні завдання, що грунтуються на глибокому теоретичному осмисленні різнобічних проблем оволодіння мовою.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД


528.4
І-622


    Тітова, С. В.
    Антропоцентризм і біоцентризм як альтернативні підходи до оцінки та картографування екологічних ситуацій [Текст] / С. В. Тітова // Інженерна геодезія : наук.-техн. зб. - К., 2007. - С. 207-213. - Бібліогр. : с. 213.
УДК
Рубрики: Екологічне картографування--Дослідження

Є примірники у відділах:
1 Інв.А 413342 - Б.ц. (вільний)




    Тарнашинська, Людмила.
    "Навіщо я? Куди моя дорога?." Прелюди застереження в "баладному" виконанні Івана Драча [Текст] / Людмила Тарнашинська // Слово і час. - 2011. - № 10. - С. 43-58. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 20-21 ст.
   Українська література--Ліро-епос--Балади

Кл.слова (ненормовані):
антропоцентризм -- парадокс -- естетика -- темпоральний код
Анотація: У статті розглянуто специфіку творчої амплітуди поета-шістдесятника. Ідеться про поєднання в його художньо-стильовій системі інтелектуально-розмислового та образно-емоційного начал, засоби опоетизування будня, який підноситься митцем до рівня найвищого акту творення.


Дод.точки доступу:
Драч, Іван (український поет-шістдесятник, драматург, кіносценарист, літературознавець, критик, есеїст, перекладач, політик, громадський діяч ; 1936-) \о произв.\




    Турпак, Надія.
    Діалог як соціокультурна цінність у цивілізаційному просторі сучасного суспільства [Текст] / Н. Турпак // Освіта і управління : Науково-практичний журнал. - 2011. - № 2-3. - С. 106-111. - Бібліогр. в кінці ст. 9 назв.
Рубрики: Світоглядна культура українців--Модернізація
   Українська філософська традиція--Антропокосмізм--Ідея ненасильства і діалогу

   Антропоцентризм европейської цивілізації--Споживання матеріальних благ--Егоїзм

Кл.слова (ненормовані):
Архетипи -- Соціокультурні цінності -- Техногенні цивілізації
Анотація: Автор доводить, що діалогова стратегія постає наразі важливим чинником модернизації світоглядної культури українців, спрямованої на плекання загальнолюдських цінностей, нових світоглядних орієнтирів ненасильницького розв'язання соціальних конфліктів, мирного співіснування народів, етносів, культур.





    Ільницький, Микола.
    Еміграційне шевченкознавство: спектр інтерпретацій [Текст] / Микола Ільницький // Слово і час. - 2012. - № 3. - С. 47-59 ; Слово і час. - 2012. - № 4. - С. 3-16. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Шевченкознавство--Еміграційне
Кл.слова (ненормовані):
національний романтизм -- антропоцентризм -- Шевченкова релігійність -- етнопсихологізм -- типологічні паралелі -- ритмічні структури
Анотація: Автор статті трактує праці про Т. Шевченка, написані поза межами України, як окреме відгалуження шевченкознавства, що розвивалось то як протистояння до материкового, то як зближення з ним. Предметом уваги автора стають два принципи видання творів Шевченка, проблеми історіософії та міфологізму, тлумачення світоглядних засад поета, психології його творчості й особливостей індивідуального стилю.






    Жайворонюк, В. В.
    Мовні знаки української етнокультури в антропоцентричному виствітлені [Текст] / В. В. Жайворонюк // Мовознавство. - 2012. - № 2. - С. 58-64. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мовознавство--Антропоцентризм
Анотація: У статті йдеться про антропоцентричний підхід до розгляду мовних явищ, навіяний "антропогічною силою слова".





    Березівська, Л. Д.
    Антропоцентризм - провідна ідея творчості основоположника наукової вітчизняної педагогіки К.Д. Ушинського [Текст] / Л. Д. Березівська // Педагогіка і психологія. - 2013. - № 3. - С. 5-9
Рубрики: Педагогіка--Антропоцентризм--К.Д. Ушинський
Анотація: Мета даної статті - привернути увагу до основоположної ідеї педагогічної концепції К.Д. Ушинського - антропоцентризму, яку він найповніше обгрунтував у праці "Людина як предмет виховання. Спроба педагогічної антропології".





    Багнюк, А.
    Національний антропоцентризм російськомовної творчості Тараса Шевченка [Текст] / Анатолій Багнюк // Українська мова і література в школах України. - 2014. - № 3. - С. 3-11. - Бібліогр.: 11 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська література--Шевченко Тарас Григорович (1814-1861 рр.)
Кл.слова (ненормовані):
антропність -- антропологічне поле -- національний антропоцентризм -- антеїзм -- теїзм -- індивідуалізм -- кордоцентризм -- національна ідентичність
Анотація: У статті проаналізовано національний характер і зміст антропоцентризму російськомовної творчості Тараса Шевченка у контексті його світоглядних і творчих позицій. Доведено, що національний антропоцентризм українського митця має особливий акцент: соціальна і духовна цінність людини-індивіда полягає не тільки у тому, що вона своє життя приносить на вівтар служіння Вітчизні, а, головним чином, у міцному поєднанні її індивідуального з національним.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч, фольклорист, етнограф ; 1814-1861) \про нього\
Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Саєвич, І.
    Роль людського чинника у мові: людина - мова - світ [Текст] / Ірина Саєвич // Українська мова і література в школах України. - 2014. - № 7/8. - С. 9-12. - Бібліогр.: 6 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Мовознавство--Соціолінгвістика
   Мовознавство--Психолінгвістика

   Мовознавство--Фразеологія

Кл.слова (ненормовані):
антропоцентризм -- антропоморфізм -- мовна картина світу -- номінація -- семантика -- лексика -- фразеологічні одиниці
Анотація: У статті акцентовано увагу на значущості принципу антропоцентризму в сучасній лінгвістиці та на вияві особливостей антропоцентричної суті мови, зокрема у процесі формування мовної картини світу.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Завальнюк, В.
    Правові традиції та антропоцентричне розуміння правової реальності [Текст] / В. Завальнюк // Юридичний вісник. - 2014. - № 3. - С. 12-19. - Бібліогр. :27 назв.
Рубрики: Український народ--Правові традиції
   Юридична антропологія--Національна--Україна

   Звичаєве право -- Історія--Україна

Кл.слова (ненормовані):
правовий нігілізм -- антропоцентризм -- народна правосвідомість -- право власності
Анотація: Національний характер українського народу є благодатним грунтом для закладення основ національної юридичної антропології. Природне середовище, і геополітичне розташування України, і характер родинних стосунків зі специфічними рисами побуту, і драматичні події історії, і специфіка культурних процесів. Антропоцентричне розуміння правової реальності є близьким і природним для українського народу.





    Астаф'єв, Олександр.
    Шевченкознавча концепція Дмитра Чижевського [Текст] / Олександр Астаф'єв // Слово і час. - 2017. - № 6. - С. 3-15. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Літературознавці України , 20 ст.
   Шевченкознавство--Персоналії, 20 ст.

Кл.слова (ненормовані):
романтизм -- рецепція -- антропоцентризм -- історіософія -- життя -- релігія -- природа
Анотація: У статті розкрито шевченкознавчу концепцію Д. Чижевського, основну увагу звернуто на антропоцентризм як прикмету творів Т. Шевченка. Він пронизує історіософію поета, його картини життя і природи.


Дод.точки доступу:
Чижевський, Д. \про нього\; Шевченко, Т. Г. \про нього\




    Канчура, Євгенія.
    Фентезі: оновлення погляду на світ і шлях до себе [Текст] / Євгенія Канчура // Дивослово (Українська мова й література в навчальних закладах). - 2017. - № 6. - С. 47-52. - Бібліогр. 25 назв
Рубрики: Літературні роди, види і жанри--Фентезі
Кл.слова (ненормовані):
метажанр -- міфопоетика -- індивідуація -- антропоцентризм -- екологічне мислення
Анотація: Розглянуто рецепцію творів, написаних у метажанрі фентезі, наведено причини їхньої популярності, окреслено витоки цього метажанру. Серед його особливостей надважливим є фентезійне одивнення, що дає можливість подивитися на світ новими очима, а також пройти разом із героєм шлях власного самоусвідомлення. Фентезі збагачує уяву, відточує критичне мислення, розширює горизонти можливостей юного читача, позитивно впливає на його емоційний стан.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Стишов, Олександр.
    Основні тенденції в словотворенні української мови початку ХХІ століття [Текст] / Олександр Стишов // Українська мова і література в школах України. - 2019. - № 7/8. - С. 11-16. - Бібліогр.: 10 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська мова--Словотвір
Кл.слова (ненормовані):
тенденція -- словотворення -- глобалізація -- автохтонізація -- пуризація -- фемінізація -- антропоцентризм -- економія мовних зусиль
Анотація: Розглянуто основні тенденції, які намітилися й активно впливають на розвиток сучасного українського словотворення. З-поміж них виділено такі, як: глобалізацію, автохтонізацію, пуризацію, активізацію змішаного словотворення, фемінізацію, антропоцентризм, економію мовних зусиль та проаналізовано на конкретних прикладах.

Замовлені прим-ки для відділів: ЧЗПЕРІОД




    Басенко, Руслан.
    Соціально-гуманістична спрямованість цивільного правосуддя / Руслан Басенко, Геннадій Аванесян, Євгенія Мостепанюк // Підприємництво, господарство і право. - 2019. - № 11. - С. 13-17. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Цивільне судочинство--Нормативно-правове забезпечення--Соціальні основи
Кл.слова (ненормовані):
цивільне право -- соціальна держава -- доступність суду -- процесуальні засоби захисту -- гуманізм -- антропоцентризм
Анотація: Статтю присвячено осмисленню соціальної та гуманістичної спрямованості вітчизняного правосуддя у цивільних справах. Автори аналізують окремі історичні аспекти розвитку соціальногуманістичного етосу у новітньому цивільному законодавстві України, розкривають особливості його нормативно-правового забезпечення.


Дод.точки доступу:
Аванесян, Геннадій; Мостепанюк, Євгенія




    Костенко, Наталія.
    Мережева комунікація: алгоритмічний і ризикований зв’язок [Текст] / Наталія Костенко // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2020. - № 2. - С. 5-23. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Засоби масової комунікації--Мережеві технології
Кл.слова (ненормовані):
алгоритмічна культура -- антропоцентризм -- технодетермінізм -- медіа -- соціальні мережі -- “технічний менталітет”
Анотація: У статті описано способи міркування про сучасну алгоритмічну культуру, яка визначається комунікативними режимами мереж. Підкреслюється, що незалежно від зміщень та акцентуації теоретичної думки щодо інформаційного середовища і цифрових комунікацій, перетворень статусів операторів і механіки обмінів, концептуальний простір дедалі більше схиляється до варіацій моделювання взаємодії human і nonhuman аґентів. При цьому віддають належне і тим, і тим, поєднуючи дискурси систем влади, ієрархічних структур і громадянського суспільства з розумінням “технічного менталітету” (Симондон) як онтогенетичної здатності складних машин до автономного та самореферентного розвитку, яку було б неправомірно іґнорувати або, навпаки, перебільшувати.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Должикова, Тетяна
    Лінгвістичний аналіз тексту як засіб активізації читацької діяльності здобувачів освіти [Текст] / Должикова Тетяна // Українська мова і література в школі. - 2020. - № 1. - С. 14-16. - Бібліогр.: 6 назв.
РУБ CUKK-VDPU
Рубрики: Українська мова--Аналіз тексту
Кл.слова (ненормовані):
лінгвістичний аналіз тексту -- художній текст -- антропоцентризм -- мовна особистість -- прирощення смислу -- вертикальний контекст
Анотація: Метою розвідки є визначення шляхів і методик сприйняття й декодування художньої мови, а також з'ясування ролі навчального курсу "Лінгвістичний аналіз тексту" як одного зі способів популяризації читання художньої літератури.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)