Гундорова, Тамара.
    Соцреалізм: між модерном і авангардом [Текст] / Т. Гундорова // Слово і час. - 2008. - № 4. - С. 14-21. - Бібліогр.: 14 назв.
Рубрики: Українська література--Течії і напрямки--Соцреалізм
   Літературознавство --Літературні дослідження

Кл.слова (ненормовані):
Масова культура -- Кітч -- Імітація
Анотація: У статті йдеться про зв'язок соціалістичного реалізму, що трактується як естетичний феномен, з досвідом авангардизму й кітчу, лівого мистецтва й неоромантизму. Предмет дискусії - ототожнення соцреалізму з постмодернізмом, а також уніфікація самого поняття соцреалізм без урахування його відмінностей на різних фазах розгортання. Зокрема, у статті аналізується парадигма соцреалізму, змодельована на основі авангардистського експерименту з масовим мистецтвом, лефівського ототожнення мистецтва з конвеєрним тиражуванням способів формального опрацювання життєвого матеріалу, а також романтичної естетичної сублімації, яка стає "імітованою сублімацією", іконічно втілюється через кітч та монополізує естетичне сприйняття, "запаковуючи" його в художній образ.





    Свербілова, Тетяна.
    Проект національної самоідентифікації вітчизняного соцреалізму та драма 30-х років ХХ ст. [Текст] / Т. Свербілова // Слово і час. - 2008. - № 4. - С. 21-29. - Бібліогр.: 19 назв.
Рубрики: Українська література--Течії і напрямки--Соцреалізм
   Літературознавство--Драматургія

Кл.слова (ненормовані):
Соцреалізм -- Масова культура -- Культурна антропологія -- Тоталітарна культура -- Оксиденталізм -- Імперський дискурс -- Компаративістика -- Імагологія
Анотація: Соціалістичний реалізм не був монокультурним явищем, як не був він специфічно російським "стилем". Розгляд його в контексті масової культури Європи й Америки вимагає національної диференціації й ідентифікації культур, що входили до складу радянської імперії. Культурна антропологія, що реконструює образ тоталітарної культури, враховує аспект читача, але не ідентифікує самого читача. Повернення до історії літератури одіозних імен, що були викреслені в попереднє десятиліття, має супроводжуватися увагою до оксиденталізму як культурного явища, що неминуче мусить змінити ідеологічний антиімперський дискурс. Це можливо тільки в межах компаративного дослідження, зокрема імагології.





    Ковалів, Юрій.
    "Соцреалізм" - глухий кут історії літератури [Текст] / Ю. Ковалів // Слово і час. - 2009. - № 4. - С. 27-42. - Бібліогр.: с. 41-42 (62 назв.)
Рубрики: Літературознавство--Творчі методи
   Літературний напрямок--Соціалістичний реалізм

   Українська література--Течії і напрямки--Соцреалізм

Кл.слова (ненормовані):
творчий метод -- вульгарний соціологізм -- романтизм -- авангардизм -- комуністична ідеологія -- тоталітарна художня культура
Анотація: У статті зроблено спробу розглянути явище соцреалізму в його іманентних ознаках.