Свербілова, Тетяна.
    Пророк та самогубство [Текст] : (п'єса Володимира Винниченка в контексті драматургії експресіонізму та постекспресіонізму) / Т. Свербілова // Слово і час. - 2005. - № 10. - С. 8-17
Рубрики: Українська діаспора--Літературна--Франція, ХХ ст.
   Літературознавство--Драматургія--Художні методи

Кл.слова (ненормовані):
Національна модель світу -- Містерія -- Пророцтво
Анотація: Про риси експресіонізму у творчості В. Винниченка, як одного із найсучасніших мистецьких напрямів першої половини ХХ століття. Вивчається російський контекст творчості Винниченка.


Дод.точки доступу:
Винниченко, Володимир \про нього\; Ердман, М. \про нього\; Курбас, Л. \про нього\




    Свербілова, Тетяна.
    П'єси Івана Кочерги та проблема визначення соцреалізму як масової культури [Текст] / Т. Свербілова // Слово і час. - 2006. - № 10. - С. 8-21. - Бібліогр. в прим.
Рубрики: Письменники--Україна, 19-20 ст.
   Драматургія--Україна, 20 ст.

Анотація: Український драматург 10-40-х рр. ХХ ст., Іван Антонович Кочерга (1881-1952), якому 6 жовтня 2006 року виповнилось 125 років, належить до тих авторів, які довго прагнули визнання за життя, ніколи не були улюбленцями долі. Тетяна Свербілова присвятила свою статтю літературній творчості І.А. Кочерзі.


Дод.точки доступу:
Кочерга, І.А.




    Свербілова, Тетяна.
    Іван Микитенко (1897-1937) як дзеркало українського кітчу [Текст] / Т. Свербілова // Слово і час. - 2007. - № 9. - С. 35-47. - Бібілогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Письменники--Україна, 19-20 ст.
   П'єси

Анотація: Автор статті розповідає про українського письменника Івана Микитенка та аналізує його п'єси - "Диктатура", "Світіть нам зорі" ("Кадри"), "Дівчата нашої країни", "Дні юності", "Соло на флейті", "Бастилія Божої Матері", "Як сходило сонце".


Дод.точки доступу:
Микитенко, І. \про нього\




    Свербілова, Тетяна.
    П'єси Олександра Корнійчука 30-х рр. з погляду масової культури ("Загибель ескадри", "Платон Кречет", "В степах України") [Текст] / Т. Свербілова // Слово і час. - 2007. - № 12. - С. 34-48. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Українська література--Поезія, ХХ ст.
Анотація: Автор розповідає про українського драматурга О. Корнійчука, розглядаються його основні драматургічні твори "Загибель ескадри", "Платон Кречет", "Богдан Хмельницький", "В степах України".





    Свербілова, Тетяна.
    Проект національної самоідентифікації вітчизняного соцреалізму та драма 30-х років ХХ ст. [Текст] / Т. Свербілова // Слово і час. - 2008. - № 4. - С. 21-29. - Бібліогр.: 19 назв.
Рубрики: Українська література--Течії і напрямки--Соцреалізм
   Літературознавство--Драматургія

Кл.слова (ненормовані):
Соцреалізм -- Масова культура -- Культурна антропологія -- Тоталітарна культура -- Оксиденталізм -- Імперський дискурс -- Компаративістика -- Імагологія
Анотація: Соціалістичний реалізм не був монокультурним явищем, як не був він специфічно російським "стилем". Розгляд його в контексті масової культури Європи й Америки вимагає національної диференціації й ідентифікації культур, що входили до складу радянської імперії. Культурна антропологія, що реконструює образ тоталітарної культури, враховує аспект читача, але не ідентифікує самого читача. Повернення до історії літератури одіозних імен, що були викреслені в попереднє десятиліття, має супроводжуватися увагою до оксиденталізму як культурного явища, що неминуче мусить змінити ідеологічний антиімперський дискурс. Це можливо тільки в межах компаративного дослідження, зокрема імагології.





    Свербілова, Тетяна.
    Російська культура як "Інший" у спадщині Миколи Хвильового та модель подолання окциденталізму у проекті Миколи Куліша [Текст] / Тетяна Свербілова // Слово і час. - 2010. - № 1. - С. 3-17. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Хвильовий Микола Григорович (1893-1933 рр.)--Куліш Микола Гурович (1892-1942 рр.)
Кл.слова (ненормовані):
Культурна ідентичність -- Окциденталізм -- Імагологія
Анотація: Висловлюється припущення про наявність принаймні двох позицій у творчому пошуку культурної ідентичності діячів пізнього модерну, умовно "проект Хвильового" та "проект Куліша". перший - "євразійський" - значною мірою міфологізований погляд до абстрактної Європи й лівокомуністичне зречення найблищого культурного оточення набридлого колонізатора - метрополії Москви - може бути визначений як окцидентальний. Образ російської літератури в ньому будується за моделями російської соціологічної критики. Другий, значно поміркованіший, умовно визначений як східнослов'янський. Він орієнтований на коло історичного діалогу з найближчими культурами, передусім російською, справді євразійською, на відміну від межового типу української літератури. Пропонується розглядати рецепцію російського культурного тексту українською культурою як частину власного культурного досвіду. Це погляд "Іншого" на сусіда. Цей погляд унікальний, він не присутній у базовій культурі метрополії. І тим він цікавий.


Дод.точки доступу:
Хвильовий, Микола (укр. письменник, громадсько-культурний діяч ; 1893-1933 рр.); Куліш, Микола (український письменник, режисер, драматург, громадський діяч, газетяр і редактор, діяч української освіти, педагог ; 1892-1937)




    Свербілова, Тетяна.
    Фантастична біографія радянського письменника як жанр масової культури (О. Корнійчук - герой гротескних мемуарів В. Некрасова) [Текст] / Тетяна Свербілова // Слово і час. - 2011. - № 12. - С. 53-67. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 20 ст.
   Письменники Росії, 20 ст.

   Російська література--Мемуаристика

Кл.слова (ненормовані):
белетризована біографія письменника -- квазібіографія -- псевдобіографія -- міфологізація біографії -- трагіфарс -- кітч -- соцреалізм
Анотація: Статтю присвячено розгляду жанру фантастичних мемуарів у творчості київського російського письменника В. Некрасова. Розглядається імідж українського драматурга О. Корнійчука в мемуарних повістях В. Некрасова. Не лише тексти п'єс будуються за законами масової культури, а й сама біографія радянської людини відповідає цим законам.


Дод.точки доступу:
Корнійчук, О. (український драматург, громадський діяч ; 1905-1972) \про нього\; Некрасов, Віктор Платонович (російський письменник ; 1911-1987) \про нього\




    Свербілова, Тетяна.
    Микола Гурович Куліш (1892-1937) / Тетяна Свербілова // Дивослово (Українська мова й література в навчальних закладах). - 2012. - № 12. - С. 52-57
Рубрики: Письменники українські--Куліш М. Г.--Біографія--Творчість


Дод.точки доступу:
Куліш, Микола Гурович (український письменник, режисер, драматург, громадський діяч, газетяр і редактор, діяч української освіти, педагог ; 1892-1937) \про нього\
Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)




    Свербілова, Тетяна.
    Канон модерної драматургії у дзеркалі українсько-польських компаративних студій [Текст] : рецензія / Тетяна Свербілова // Слово і час. - 2014. - № 12. - С. 110-114
Рец. на кн. : Малютіна Наталя. Польська та українська модерна драма: перехрестя традицій : монографія / Наталя Малютіна. - Одеса, 2013. - 186 с.

Рубрики: Українська література--Драматургія--Напрями і течії--Модернізм
   Польська література--Драматургія--Напрями і течії--Модернізм

Кл.слова (ненормовані):
компаративістика -- літературний рід -- жанр -- методологія -- трагедія
Анотація: У статті здійснено рецензію на монографію, присвячену дослідженню польської та української модерної драматургії ХІХ - ХХ ст. в контексті європейської драми.





    Свербілова, Тетяна.
    Транзит зі станції "Чорнобиль" повз станцію "Війна" до станції "Майбутнє" [Текст] : рецензія / Тетяна Свербілова // Слово і час. - 2015. - № 10. - С. 112-116. - Бібліогр. в кінці ст.
Рец. на кн. : Гундорова Т. Транзитна культура. Симптоми постколоніальної травми : статті та есеї / Т. Гундорова. - К. : Грані-Т, 2013. - 548 с.

Рубрики: Літературознавці України, 20-21 ст.
   Українська культура, 21 ст.

Кл.слова (ненормовані):
дискурс -- гуманітарно-науковий текст -- модерний текст
Анотація: Стаття є рецензією на книгу Т. Гундорової, яка вибудувана за точними канонами літературознавчого й культурологічного дискурсу.